Panorāma

Valdība uz starta: izglītība

Panorāma

Protestētāji prasa aktīvāku cīņu pret klimata pārmaiņām

Melnie grifi iedzīvojas savvaļā

Rīgas zoodārza melnie grifi pēc palaišanas savvaļā iejutušies labi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pērn vasarā pirmo reizi savvaļā Bulgārijas kalnos izlaida melnos grifus – tie ir vieni no retākajiem plēsīgajiem putniem Eiropā. Divi putni ir no Rīgas Zooloģiskā dārza. Kā liecina ziņas no Bulgārijas, grifi dabiskajā vidē iejutušies labi. Tomēr pētnieki ar bažām gaida pavasari.

Rīgas melnie grifi pirmo reizi iekļauti nozīmīgā starptautiskā dabas aizsardzības projektā "Zaļie Balkāni".

Ar Pasaules dabas fonda atbalstu pērn brīvībā Bulgārijā izlaida trīs jaunuļus. Rīgu un Bojanu no Latvijas, kā arī Ostravu no Čehijas.

Grifēnus izmitināja mākslīgās ligzdas platformā Balkānu kalnos. Bulgāri sākumā baroja no attāluma, lai putni aprastu ar savvaļas apstākļiem, un tiem pielika satelīta raidītājus, lai izsekotu to gaitas. Putni ir izauguši un, sekojot instinktiem, aizlidojuši ziemot tālāk uz dienvidiem.

"Bojans, mūsu rīdzinieks, ir aizceļojis vistālāk. Viņa raidītājs signalizē, ka atrodas uz Irānas un Irākas robežas. Izvēlējies vietu kalnu rajonā. (..) Pētnieku grupa uzskata, ka īsie pārlidojumi, par ko signalizē satelīta raidītājs, liecina, ka putns pārvietojas, meklējot barību un barojoties," zināja teikt Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāve Laura Līdaka.

"Savukārt Rīga, kas ir mūsu cīruļu grifs, uzturas dienvidaustrumos Grieķijā, ļoti labā vietā. Pirms mēneša mēs uztraucāmies, jo nebija saņemtas ziņas par putna barošanos.

Tur atrodas atbalsta komanda, kas piekļuva putnam diezgan tuvu, pat astoņu metru tuvumā. Novietoja barību. Rīga paēda un sāka apsekot Grieķijas reģionu.

Šobrīd viņa ir nostabilizējusies vienā vietā kopā ar savvaļas grifiem."

Sekmīga melno grifu vairošana ir Rīgas Zoodārza pēdējo gadu lielākais ieguldījums Apdraudēto sugu Eiropas programmā. Četros gados izaudzināti astoņi melno grifu putnēni. Kopš 1988. gada melnie grifi ir iekļauti Pasaules Sarkanajā grāmatā, un šie plēsīgie putni nebrīvē ļoti slikti vairojas. Pērn pasaules zoodārzos izauga tikai četri cāļi. Divi no tiem – Rīgas Zooloģiskajā dārzā.

"Melno grifu populācija Bulgārijā pēdējos 50 gadus ir diezgan krasi samazinājusies dažādu iemeslu dēļ. Gan izliktās indes putni mēdz apēst un aiziet bojā, gan klimata pārmaiņas un izšaušana," teica Līdaka.

Šie retie putni savvaļā pārtiek no maitām – kritušiem dzīvniekiem, tostarp lauksaimnieku noindētiem plēsējiem.

Melnajiem grifiem toksiski var būt arī beigti mājlopi, kuru ārstēšanā izmantoti medikamenti. Trūkst arī piemērotu ligzdošanas vietu.

"Vismierīgākais prāts būs pavasarī, kad putni atgriezīsies Bulgārijā uz ligzdošanas laiku. Šobrīd ir bažas par pavasara laiku tieši tur, kur atrodas Rīga, jo šajā reģionā pavasarī notiek intensīvāka indīgo ēsmu izlikšana. Un putns var saindēties. Turēsim visus pirkstiņus un domas par to, lai gan Rīga, gan Bojans, gan Ostrava atgrieztos atpakaļ Bulgārijā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti