Rīgas zoodārzā lauvu māte jaundzimušos neparasti agri iznes no migas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Maijā Rīgas Zooloģiskajā dārzā divus dzimušos lauvēnus Āfrikas lauvene Cvanga neparasti agri sākusi iznest pagozēties saulītē, informēja Rīgas zoodārza pārstāvis Ingmārs Līdaka. Apmeklētāji, pamanot mazuļus ārā, tiek aicināti uzvesties klusi, jo lauvu māte, cilvēku tuvuma izbiedēta, var kļūt agresīva un neviļus savainot mazuļus.

Maija beigās Cvanga pasaulē laida piecus mazuļus, bet trīs no tiem izrādījās pārāk vārgi, lai cīnītos par mātes uzmanību un pienu. Divi izdzīvojušie (iespējams – lauvēns un lauvenīte) šobrīd aug un attīstās atbilstoši vecumam. Tie nepacietīgi rāpo pa migu un vēro apkārtējo pasauli ar ačtelēm, kas atvērušās pavisam nesen.

Lauvenes parasti mazuļus slēpj migā vismaz līdz divu mēnešu vecumam, bet Cvanga savus pēcnācējus, kas nāca pasaulē 31. maijā, sākusi lepni iznest āra mītnes smiltiņās un atrādīt tēvam Kali. Tas rada bažas zoodārza darbiniekiem, jo, uztraucoties par cilvēku tuvumu, lauvene kļūst agresīva un nejauši var savainot mazuli. Zoodārzos pieņemts atviegloti uzelpot par mazuļu likteni tikai pēc tam, kad divus mēnešu vecumā tiem veikta vakcinācija un detalizēta veselības pārbaude, pēc kuras mazuļi atkal veiksmīgi atgriezušies mātes aprūpē.

Apmeklētāji, pamanot kādu no lauvēniem mītnes smiltīs, aicināti netrokšņot un nesatraukt jauno māti. 

Lauvēnu vecākus, piecus gadus veco Āfrikas lauveni Cvangu (Tswanga) un septiņus gadus veco lauvu tēvu Kali, uz Rīgu atveda 2017. gadā no Bovālas (Francija) un Givskudas (Dānija) zoodārziem.

Jau pērn augustā pārim piedzima četri mazuļi, kuri tomēr neizdzīvoja gan veselības problēmu, gan pašas jaunās lauvenes dēļ. Tas nepieredzējušas mātes pirmdzimtajiem nav retums ne zoodārzos, ne arī dabā, jo lauvenei vēl pilnībā nav pamodies mātes instinkts un nav gūta pieredze.

Āfrikas lauvas ir ierakstīti Pasaules Sarkanajā grāmatā kā “jutīga suga” – tātad to izdzīvošana dabā daudzviet ir apdraudēta. Suga iekļauta arī Vašingtonas konvencijas (regulē tirdzniecību ar apdraudēto dzīvnieku un augu sugām) otrajā pielikumā, un tās turēšanas zooloģiskajos dārzos kontrolēšanai izveidota Āfrikas lauvu Apdraudēto sugu Eiropas programma. Kali un Cvanga šīs programmas ietvaros ir visai vērtīgi dzīvnieki, jo ir skaidri zināma viņu senču izcelsme – Dienvidāfrikas reģions, Krīgera Nacionālais parks. Šobrīd tiek pievērsta ļoti liela uzmanība tam, lai nebrīvē turēto un vairoto lauvu izcelsme būtu zināma, tādējādi saglabājot katram reģionam raksturīgo pasugu saglabāšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti