Rīgas zoodārzā izaugušie melnie grifi dosies uz Nīderlandi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Melnais grifs (Aegypius monachus) ir liela auguma plēsīgs maitas putns, kas ir vienīgā suga melno grifu ģintī. Savvaļā tas sastopams plašā teritorijā Eiropas dienvidos un Āzijas centrālajā daļā, bet populācija ir ļoti sadrumstalota - īpaši Eiropā - un mūsdienās dramatiski samazinājusies. 

Rīgas zoodārzā tie gan vienmēr ir sastopami un šobrīd – lielākā skaitā kā parasti. "Liels prieks, ka divi Rīgas melnie grifi šogad paši izauguši Cīruļos. Labi kandidāti," vērtē Rīgas zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns. "Mēs varam redzēt trīs grifus un mazo, jauno grifinu – unikāls gadījums. 14.aprīlī sagaidījām ziņu, ka izšķīlās. Bija laiks, gaidījām, kad izaugs. Pirmās dienas bīstamas, pāris nervozs, apēd, apmeklētāji netika laisti, viss bija veiksmīgi," atceras Rīgas zoodārza pārstāve Kristīne Jačmenkina. "Vecāki viņu vairs nebaro, izdomāja – viss, uztaisīja bada dienas... Jāsāk pašam ēst. Mēģina prasīt barību, mammas pozīcija ir strikta – ēd pats!" Līdz šim, izbarot melno grifu Rīgas zoodārzā nav sanācis. Perēšanas un izbarošanas laikā ir vajadzīgs īpašs miers. "Mēs minimāli maisījāmies, atnest barību – bija uzdevums, bija ciet ceļš, nevarēja staigāt. Attaisīts bija tikai augustā, kad putns izaudzis, nekas nedraud."

Melno grifu ēdienkarte sastāv no mirušiem dzīvniekiem.

"Pārtiek no maitām, no tiem, kuri nomiruši. Tā ir viena no retajām lietām, nesajustas smaržas, pateicoties degunam, citiem sugas braļiem – ierauga kustību, piepalīdz nokopt maltīti," stāsta Māris Lielkalns.

"Ēd gaļu – trušus, žurkas, paipalas. Tagad apmēram iet 1,5-2 kilogrami dienā," piebilst Kristīne Jačmenkina.

Rīgas zoodārza filiālē "Cīruļi", Aizputes novadā pie Kalvenes jau otro gadu pēc kārtas ir izdevies izbarot melno grifu mazuli, kas ir ļoti liels ieguldījums Grifu saglabāšanas programmā. Grifu ģimenes vecāki ir 10 gadus jauni. Vidēji tie dzīvojot pat līdz 49-50 gadiem. Perēšanas reizē tiem ir pa vienam bērnam.

"Ola var būt neapaugļota, perēšanas procesā – aukstums, kādas pelējuma sēnes," lielākos riskus nosauc Kalvenes zoodārza pārstāvis Aigars Balodis. "Ja ir jauni vecāki, viņi var nebarot viņu, nobradāt satraukumā. Aukstuma faktors.

Plānots, ka abi jaunuļi - Rīgas melno grifu mazulis spārnu spārnā ar Cīruļu grifiņu dosies uz Nīderlandi - uz centru, kur dodas jaunie putni – dabā, zoodārzā."

Melnā grifa ķermeņa garums ir līdz 120 centimetri, spārnu izplētums mēdz būt pat līdz  3,1 metriem un svars – līdz 14 kilogramiem. Melnais grifs ir viens no smagākajiem lidojošiem putniem pasaulē. Un atrodoties viņu tuvumā, gribot, negribot pārņem tāda kā bijība, īpaši palūkojoties uz mammu.

"Bēbis viņš ir, kamēr ligzdā, bet, kamēr izlidojis – mamma iekausta, neuzskata viņu par bērnu. Kad no mājas prom, tad prom," skaidro Aigars Balodis.

Lai arī tas mājo Eiropas dienvidos, reizēm melnais grifs ieklejo arī Latvijā. Līdz šim reģistrēti mazliet vairāk nekā 10 novērojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti