Panorāma

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā sāk tiesas debates

Panorāma

Piesārņojumu Zemgalē vāks par 400 000 eiro

Zoodārza ekspozīcijā – jaunienācēji Latvijas dabā

Rīgas Zoodārzā būs apskatāmi jaunie iemītnieki, arī zeltaino šakāļu mītne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Rīgas Zooloģiskajā dārzā trešdien, 19.jūnijā, tiks atklātas divas jaunas ekspozīcijas, kuru iemītnieki ir Latvijas dabas jaunatnācēji – Latvijas zivju un bezmugurkaulnieku ekspozīcija Akvārija ēkā, kā arī zeltaino šakāļu mītne. 

Rīgas Zooloģiskā dārza vadītājs Ingmārs Līdaka
00:00 / 01:00
Lejuplādēt

Latvijas daba un tās dzīvnieku valsts vienmēr ir bijusi ļoti mainīga. Vienas sugas izzudušas, bet citas ieradušās un palikušas šeit uz patstāvīgu dzīvi. Ne katrs zina, ka vēl salīdzinoši nesen Latvijā nevarēja sastapt ne paugurknābja gulbjus, ne jūras kraukļus, un pat baltais stārķis un pelēkais zaķis zināmā mērā uzskatāmi par ienācējiem mūsu dabā. Teju vai ik gadu mēs uzzinām par kādu jaunu invazīvu augu vai dzīvnieku sugu, kas noķerta vai redzēta Latvijas mežos, pļavās vai ūdeņos.

Zoodārzā informēja, ka paplašinātajā Akvārija ēkā nu apmeklētājus pārsteigs drukns, Bolderājā noķerts Ķīnas cimdiņkrabis, Vidzemē sagūstīti Amerikas signālvēži un dzeloņvaigu vēži, kā arī no Latgales atceļojušie Amūras rotani. Katram no šiem dzīvniekiem ceļš uz Latviju bijis atšķirīgs – krabji atkuģojuši ar kuģu balasta ūdeņiem, vēžus cilvēki salaiduši ezeros cerībā uz brangu lomu, bet rotanus Daugavpils apkaimes karjerā, iespējams, izlaidis kāds akvārija īpašnieks, kuram mazkustīgās zivteles vienkārši apnikušas.

Arī zoodārza akvārija līdzšinējā ekspozīcija ir kļuvusi krietni “latviskāka” un nu eksotiskās svešzemju zivis daudzviet nomainījuši mūsu ūdeņu sapali, spidiļķi, līņi,  asari un zuši. Īpaša vieta ūdenstilpē paprāvai līdakai.

Jau vairākus gadus par pilntiesīgu Latvijas dzīvnieku var uzskatīt arī no dienvidiem ienākušo zeltaino šakāli. Nu seši šīs sugas pārstāvji ir arī Rīgas zoodārzā – atceļojuši no Bergenas zoodārza Holandē un paslēpušies pašu izraktā alā pārbūvētajā kādreizējā vilku mītnē.

"Literatūrā liecina dati, ka šakāļi rok alas ļoti reti.  Mēs arī stendā ierakstījām, ka rok ļoti reti. Šeit ir tas izņēmums - rok ļoti čakli,"  pastāstīja Rīgas zoodārza pārstāve Laura Līdaka.

Zoodārzā gan cer, ka dzīvnieki arī dienā izlīdīs no alas, lai Latvijas ļaudīm tomēr būtu iespēja apskatīt zeltainos šakāļus ne tikai uz informatīvā stenda pie ekspozīcijas skatu laukuma. Gaidot šo brīdi, zoodārzs pat ir gatavs izsludināt balvu – gada abonementu ģimenei – tam apmeklētājam, kuram pirmajam izdosies nofilmēt vai nofotografēt zoodārza noslēpumainākos iemītniekus – zeltainos šakāļus. Zoodārzs pat ierīkoja soliņus pretī šakāļu mītnei.

Šakāļu mītne un apskates laukums ierīkots par privātpersonas Rasmas Aistrauts ziedojumu. Viņa novēlēja zoodārzam daļu savu mantojumu - vairākus desmitus tūkstošus eiro. “Viņa ļoti mīlēja dzīvniekus, it sevišķi suņus. Tā viņai bija sirdslieta. Es domāju, ka viņa tagad ļoti priecāsies, jo dzeltenais šakālis arī tāds skaistulis,” sacīja Rasmas Aizstrauts radinieks Imants Miezis.

Zeltainais šakālis jau vairākus gadus sastopams arī Latvijas faunā. Ziņas par šo plēsēju parādās, sākot ar 2013. gadu, kad Latvijā esot nomedīts pirmais šakālis. Šie dzīvnieki varētu būt ieklīduši no dienvidiem. Tie manīti arī Polijā, Lietuvā un Igaunijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti