Rīgas dome apsver mežacūku jautājuma trīs risinājumus; mednieki neiesaka vilcināties

Rīgas domē (RD) sapulcē 20.maijā pārrunāja mežacūku klātbūtnes problēmu Rīgā. RD Mājokļu un vides departamenta priekšnieka vietniece un Dzīvās dabas resursu nodaļas vadītāja Lana Puntusa skaidroja, ka medību koordinācijas komisijas izveide varētu vēl ieilgt mēneša garumā. Tikmēr mednieki un citi eksperti aicināja ar risinājumiem nevilcināties, jo rudenī to risināt būšot sarežģītāk. 

Latvijas Mednieku asociācija (LATMA) aicināja domi rīkot konkursus, kuros var pieteikties mednieki ar medību licencēm un kas ar ieroču trokšņu slāpētājiem organizētā veidā mežacūkas pilsētā izšaut bez lieka trokšņa sabiedrībā.

Šis process jādēvē par skaita samazināšanu, nevis medībām, uzsvēra LATMA pārstāvis Zigmārs Zaķis.

Patlaban tiek apsvērti trīs varianti – mežacūku medības, dzīvnieku iemidzināšana un transportēšana vai mežacūku ķeršana lamatās un pārvešana, norādīja RD Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko.

Veterinārās klīnikas SIA "Dr.Beinerts" vetārsts Jānis Beinerts skaidroja, ka iemidzināšana varētu būt pārlieku sarežģīta un ļoti dārga, jo šiem dzīvniekiem nepieciešamas lielas devas. Taču vienlaikus Beinarts ir pārliecināts, ka ar meža dzīvniekiem jāmēģina sadzīvot, nevis jākaro. 

Lai arī "Rīgas mežu" valdes locekļa Jura Buškevica ieskatā tieši mežacūku populācijas blīvuma mazināšana ir galvenais risinājums, eksperti vienojās, ka dzīvnieku šaušana pilsētā būs galējais variants. 

Vēl iezīmējot riskus, Zemkopības ministrijas (ZM) Mežu departamenta pārstāvis Jānis Bārs norādīja, ka 30 kilogramu mežacūka var nogāzt no kājām jebkuru cilvēku, tiesa, dzīvnieks varētu uzbrukt tikai brīžos, kad jūt apdraudējumu sev vai mazuļiem, tādēļ aicināja iedzīvotājus pēc iespējas savus suņus pastaigās turēt pavadā. Tāpat ZM pārstāvis aicināja vairāk uzmanības pievērst atkritumu apsaimniekošanai pilsētās, jo ēdiena pieejamība ir galvenais mežacūku vilinātājs pilsētā.

Ziņots, ka pēdējo mēnešu laikā mežacūkas aizvien biežāk sastopamas galvaspilsētas ielās un pat Rīgas centrā. 2.maija agrā rītā  Rīgas pašvaldības policija (RPP) pilsētas centrā notvēra divas mežacūkas, kuras bija uzturējušās Brīvības pieminekļa apkārtnē. RD Mājokļu un vides komiteja sākusi risināt mežacūku jautājumu pilsētas ielās pēc vairākkārtēju iedzīvotāju sūdzību saņemšanas. Tiesa, pirms tam tika uzsvērts, ka Rīga ir viena no zaļākajām galvaspilsētām Eiropā un dzīvnieku klātbūtne ir saprotama, jo pilsētu ieskauj meži.

Mežacūka ir izvēlēta arī par 2015.gada dzīvnieku Latvijā un Igaunijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti