Rīgā gadā sterilizē ap 6000 klaiņojošo kaķu; eksperti aicina domāt arī par kaķēnu eitanāziju

Rīgas daudzdzīvokļu namu pagalmos siltākā laikā atkal manāmi daudzi klaiņojošie kaķi, tostarp mazie kaķēni. Dzīvnieku aizsardzības biedrības lēš, ka Rīgā varētu būt ap 200 000 klaiņojošo kaķu, un pilsētas patversmēs tiem visiem nav vietas. Jau vairāk nekā desmit gadus Rīgas dome īsteno pilsētas kaķu sterilizācijas programmu, gadā sterilizējot vidēji tūkstoš līdz divus tūkstošus noķerto kaķu. Tomēr šis skaits ir daudz par mazu, norāda veterinārārsti un dzīvnieku tiesību aizstāvji. Viņuprāt, nepieciešams ne tikai sterilizēt, bet arī iemidzināt tikko dzimušos kaķēnus.

Juglas dzīvnieku patversme „Labās mājas” izveidota pirms trim gadiem ar mērķi tur uzņemt 40 kaķus, kuriem cerēts atrast mājas un saimnieku. Dienā, kad Latvijas Radio korespondente dodas uz patversmi, tur pagaidām mitinās 110 kaķi, kas ir teju trīs reizes vairāk, nekā patversme spēj uzņemt, un nu jau nākas cilvēkiem arī atteikt. Kaķi atrodas deviņās istabās, vienā no tām var apskatīt sešus šopavasar dzimušos kaķēnus. Melnie un raibie mazuļi ir ļoti enerģiski.

“Tas ir ļoti maz. Tas ir piliens jūrā un neko nerisina. Protams, te var argumentēt, ka tas ir vairāk nekā nekas, bet es redzu, ka tai programmai būtu jābūt kaut kādai mērķtiecīgākai. Nu nevar vienkārši pa vienu vai divām kaķenēm izsterilizēt tur un tur, un tur, ja kaut viena teritorija nav sakārtota līdz galam,'' tā Rīgas domes jau 12 gadu garumā īstenoto pilsētas kaķu sterilizācijas programmu vērtē Juglas Dzīvnieku aizsardzības grupas vadītāja Astrīda Kārkliņa.

Domes Mājokļu un vides departaments gadā sterilizē tūkstoti, maksimums divus tūkstošus kaķu, šogad sterilizēti jau tūkstoš kaķu un šim mērķim atvēlētie līdzekļi jau beigušies, informē atbildīgā departamenta vadītājs Askolds Kļaviņš:

''Ļoti ātri mēs apgūstam tos līdzekļus. Gadā pilsēta šai problēmai ziedo apmēram 40 000 eiro. Šogad jau faktiski mums ir tā nauda beigusies. Jāgaida atkal ir nākošais gads.''

''Lai sasniegtu sterilizācijas mērķi un panāktu to brīdi, kad sterilizēto kaķu skaits ir lielāks nekā jaundzimušo kaķēnu skaits, ir nepieciešami daudz lielāki līdzekļi, nekā tiek pašlaik ieguldīti gan no Rīgas domes, gan no nevalstisko organizāciju puses. Kaut kāda jūtama efekta no sterilizācijas šobrīd vēl nav,'' tā pašreiz īstenotās kaķu populācijas ierobežošanas darbības vērtē biedrības un patversmes „Dzīvnieku draugs” pārstāve Laura Karnīte.  

Rīgā pašlaik varētu būt ap 200 000 kaķu, kuriem nav saimnieka. Veterinārārsti, kas sterilizē noķertos dzīvniekus, uzskata – kaķi ne tikai jāsterilizē, bet mazie kaķēni arī jāiemidzina. Citādi viņi vairojas ģeometriskā progresijā. Lai cerētu uz jelkādiem rezultātiem, būtu nepieciešams sterilizēt vismaz 70% klaiņojošo kaķu.

''Tai programmai vajadzētu būt ļoti sistēmiskai, ļoti agresīvai un, lai cik ļoti kaķu mīlētājiem nepatiktu to dzirdēt, šo klaiņojošo kaķu programmu realizācijas ietvaros viens no punktiem ir pilnīga mazo kaķēnu eitanāzija. Visi kaķēni, kuri vēl nav sterilizējami tajā brīdī, kad notiek ķeršanas programma, viņi ir jāiemidzina neatkarīgi no viņu veselības stāvokļa un viņu kondīcijas,'' saka Latvijas Veterinārārstu biedrības Mazo dzīvnieku sekcijas vadītāja Lita Konopore.

Tam, ka kaķēni būtu iemidzināmi, piekrīt arī Juglas Dzīvnieku aizsardzības grupas vadītāja Astrīda Kārkliņa:

''Visās tajās valstīs, kurās ir sasniegts šis rezultāts, ir viens uzstādījums – no ielām savāc visus kaķus; ko var sterilizēt, sterilizē un laiž atpakaļ, ko nevar – iemidzina. Punkts.''

Jāpiebilst, ka kaķus pilsētā sterilizē ne vien Rīgas dome, bet arī vairākas nevalstiskās organizācijas un patversmes, tāpat to darot arī privātpersonas, kas rūpējas par sava pagalma kaķiem. Tādējādi kopumā gada laikā tiek sterilizēti apmēram 6000 dzīvnieku, kas tik un tā esot par maz.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti