“Es domāju, ka viņi nosisti. Braucām ar vīru skatīties. [Gulbji] iemesti augšpēdus gulēja niedrēs. Ezerā ir simtiem pīlītes un maziņie bērniņi. Tur moči liekas iekšā - vai tā vajag?” jautā vietējā iedzīvotāja Ārija Zandere.
Ārija stāsta, ka ūdens motociklu izraisītie viļņi gandrīz apgāzuši arī viņas laivu, bet peldētavu iecienījuši bērni un ģimenes.
“Parasti pašvaldības uzraksta, vai esošajās ūdenstilpēs ir atļauts ar ūdens motorizētiem transportiem vizināties vai ne. Visvienkāršākais ir iepazīties ar pašvaldībā esošajām ūdenstilpes apsaimniekošanas noteikumiem,” stāsta Andris Pozņaks, Latvijas Ūdens motosporta asociācijas valdes loceklis.
Latvijas Ūdens motosporta asociācijas biedri ievērojot šos noteikumus un braucot tikai tur, kur tas ir atļauts.
Taču Pārgaujas novada dome Riebiņa ezeram pagaidām nekādus aizliegumus nav uzlikusi.
“Pašlaik top saistošie noteikumi. Ja mums labi izdosies tos sakārtot, dzīvē tie varētu tikt ieviesti ar nākamo gadu bet, ja ne, tad uz nākošās sezonas laiku vajadzētu būt visiem kārtībā. Nosacītiem pašvaldības aizliegumiem vajadzētu būt spēkā esošiem," atzīst Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents.
Ūdens motosportisti gan norāda, ka vislabāk ir rast kompromisu un braucējiem norādīt konkrētus laikus, kad drīkst vizināties.
Ūdens motosportisti apgalvo, ka vietās, kur braukā ūdens motocikli, ezeri tik ātri neaizaugot un arī cope makšķerniekiem esot labāka.
Tomēr Riebiņu ezerā, kā novērojuši vietējie, notiek diezgan huligāniska vizināšanās, no kuras, iespējams, ir cietuši ūdensputni.
Ūdens motosporta asociācijā gan apšauba, ka mazos gulbīšus nobraukuši motociklisti, jo par tādiem gadījumiem neesot dzirdēts, ka no motocikliem ciestu putni.
“Ar sēdošo ūdensmotociklu, lēnām, tukšgaitā, piebraucām klāt pie mājiņas, pīle sēž ligzdā un nekustas. Arī lauksaimnieki tāpat teiks par meža dzīvniekiem. Kombains pļauj un turpat ganās stirnas, viņas zina, ka milzīgais instruments viņas neapdraud,” saka Pozņaks.