Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds I

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds III

Ķepa uz sirds II

Režisore Madaras Dišlere spēlfilmā «Paradīze 89» lomas arī kaķim un sunim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

1989.gada vasaras sajūtas restaurēt un iemūžināt izdevies režisorei Madarai Dišlerei viņas pirmajā pilnmetrāžas spēlfilmā “Paradīze 89”, kurā lomu ieguvis arī kaķis Mika.

Madaru daudzi atcerēsies no populārās filmas “Emīla nedarbi”, kur viņa spēlēja Emīla mazo māšeli Idu. Bērnībā gan filmēšanas process vairāk likās nevis darbs, bet gan liels, bezrūpīgs piedzīvojums.

Nu pirmizrādi piedzīvojusi Madaras pašas veidota filma “Paradīze 89”. Filmas pirmizrāde bijusi satraucoša, jo publikas reakciju nekad nevar paredzēt. Daudzi bija pārsteigti par Baltijas ceļa ainu, kas aizņēmusi, bet uz ekrāna redzama tikai pāris minūtes.

Tomēr visgrūtāk tapšanas procesā bija sameklēt nevis septiņsimt ainai vajadzīgos brīvprātīgos, bet gan baltu pūdeli.

Taču nozīmīgāka loma tikusi kaķim Mikam, kurš patiesībā ir reāls personāžs. Madaru uzrunāja kāda kolēģa neparastais stāsts, kā mamma viņu 1989.gadā aizsūtījusi uz mazpilsētu slēpties no iesaukšanas armijā. Filmā tas pārtapa par lietuvieša Jonas stāstu.

Un Jonass nebija viens. “Viņam līdzi bija savs mazais kaķēns un radio magnetafons. Viņš man šo stāstu izstāstīja, kā viņš ar kaķēnu devis un slēpies mēnešiem ilgi, lai milicija viņu neatrod. Un es sapratu, ka šo stāstu vēlos mūsu filmā,” stāsta režisore.

“Paradīze 89” uzņemšanas laikā Mika vēl bija mazs, bet šobrīd jau ir īsts, pavēlnieciska izskata kaķis – gluži īsts boss. Nu viņš pirmo reizi satiek režisori pēc diviem gadiem, kas pagājuši no filmēšanas brīža.

Madara un kaķa saimnieces Inuta atceras, ka toreiz filmēšanas laukumā mazais Mikiņš bija īsts paraugkaķis, bet pēc darba – rotaļu biedrs Madaras sunim.

Mika nāk no Jūrmalas. Viņš atrasts sludinājumu portālā tieši filmas vajadzībām. Sākotnēji Inuta kaķi nemaz nav vēlējusies, bet Mika ar savu aktiera šarmu viņu uzreiz apbūra, un kaķis palika pie viņas. Tagad mīlulis savas dotības atrāda tikai saimniekiem, jo filmēties kino saimniece vairs neļaus.

Mikas dzīve ir kā filma – daudz tuvplānu, drāmas, prieka un piedzīvojumu. Režisore iesaka katram dzīvot kā ekrānā, bet nekad neaizmirst to, ka Baltijas ceļā latviešiem izdevās būt vienotiem. Šīs izjūtas Madarai tomēr trūkst – tāpat kā vecmāmiņas ābolu kompota.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti