Dienas ziņas

Vēsturisko burinieku festivāls Rīgas svētkos

Dienas ziņas

Latvijas spēka zīmes – jelgavniekiem

Aktualizē nepieciešamību apsaimniekot biotopus

Rēzeknes pusē mudina pareizi apsaimniekot biotopus un pievērš uzmanību niedru pļaušanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jau piekto gadu Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki īsteno projektu par “Natura 2000” teritoriju nacionālās aizsardzības un apsaimniekošanas programmu. Nupat Rēzeknes novadā projekta noslēdzošajā seminārā aktualizēta arī sabiedrības mudināšana iesaistīties pareizā biotopu apsaimniekošanā. Šajā reizē lielāka vērība pievērsta tieši ūdenstilpju attīrīšanai, tostarp niedru pļaušanai.

Bet līdz gada beigām tiks izdotas vadlīniju grāmatas zemju, purvu, mežu un citu teritoriju īpašniekiem par sešu dažādu biotopu aizsardzību un uzturēšanu.   

Rāznas ezera krastā Rēzeknes novada Tilīšos atrodas viena no Dabas aizsardzības pārvaldes bāzēm. Šeit speciālisti un uzņēmēji no visas Latvijas praktiskā seminārā diskutē par Eiropas Savienības aizsargājamo upju un ezeru biotopu apsaimniekošanu. Paralēli notiek praktiski – Zviedrijā ražotas amfībijas – demonstrējumi ūdenstilpju tīrīšanā.

Niedres jāpļauj regulāri, jo tās aug piekrastes seklūdens zonā, kas ir īpaši svarīga ūdens organismu attīstībai un zivju nārstam. Turklāt veģetācijas sezonā no katra niedrāju kvadrātmetra iztvaiko līdz pat puskubikmetram ūdens. Tas savukārt veicina ūdens līmeņa pazemināšanos un ūdenstilpnes novecošanu. Arī citi faktori ietekmē biotopus.

Projekta “NAT-PROGRAMME” vadītāja Ērika Kļaviņa norādīja, ka “piesārņotāji jau esam mēs visi – sabiedrība, ražotāji”.

“Tā ir lauksaimniecība, mežsaimniecība, bieži vien atstāj iespaidu uz ūdeņiem. Viņi ir pārbaroti, aizaug,” pauda Kļaviņa.

Ūdens biotopu aizsardzībā nepietiek vien ar krasta teritorijas labiekārtošanu.

Projekta NAT-PROGRAMME ūdens biotopu eksperts Andris Urtāns uzsvēra – “ja mēs gribam, lai mūsu ezeri paliek mūsu bērniem tikpat jauni, tad mums jāizmanto dabas spēki un savas zināšanas”.

Pareizi saimniekojot, ūdens biotopu novecošanās kļūst lēnāka un ūdens kvalitāte uzlabojas. Jau piekto gadu speciālisti programmas LIFE+ projektā izstrādā vadlīnijas par Eiropas Savienības nozīmes biotopu apsaimniekošanu latviešu un angļu valodā. Līdz gada beigām iecerēts izdot sešām biotopu grupām veltītas grāmatas.

“Tas ir upēm, ezeriem, atsegumiem, alām, biotopiem, zālājiem, mežiem un purviem.  Tas ir pēdējo 25 gadu tāds pieredzes apkopojums. Līdz šim nav bijuši apkopoti par katru biotopu ieteikumi, kā saimniekot, lai saglabātu vai atjaunotu šos biotopus Latvijā,” stāstīja Kļaviņa.   

“Mēs varam atjaunot ezerus, kuri ir pašlaik pilnībā aizauguši, kuros mēs domājam, ka tur nekāda vērtība ne peldētājiem, ne zivīm, nekam nav. Kad mēs patīrām, var redzēt, ka ezers ir tīrs un tur parādās zivis. Mēs varam peldēties, redzēt, ka ir laba ainava,” norādīja Andris Urtāns.

Šobrīd galvenais mērķis ir mainīt sabiedrības izpratni par to, ka biotopu saglabāšanā piedalās vien dabas speciālisti, un veicināt privātīpašnieku līdziesaisti pareizā krastu attīrīšanā un citos biotopu apsaimniekošanas darbos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti