Dienas ziņas

Rakstniekam Jēkabam Janševskim - 155

Dienas ziņas

Sutru pagastā rosina atgriezties Preiļos

Atrod vairāk nekā simts toverīšu sarkosomas

Rēzeknes novadā atrod vairāk nekā simt toverīšu sarkosomas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Toverīšu sarkosoma (Sarcosoma globosum) ir reta un visā Eiropā aizsargājama sēņu suga, kuru kādreiz Latvijā pat uzskatīja par izzudušu, tomēr arvien siltāki laika apstākļi un ziemas ar atkušņiem veicina šīs sēņu sugas augšanu, un nupat vērtīga atradne ar vairāk nekā simt toverīšu sarkosomām atrasta Rēzeknes novadā.

Meži ir pilni ar visdažādākajām vērtībām –, dodoties dziļāk Rēzeknes novada Taudejāņu meža masīvā, atklāj "Latvijas Valsts mežu" (LVM) Ziemeļlatgales reģiona speciālisti, kuru kolēģis, veicot ikdienas pienākumus, nejauši atradis vietu, kur aug visā Eiropā retas un aizsargājamas sugas sēnes, kopumā – 105 toverīšu sarkosomas.

"Tā sēne nebūs katru gadu! Es palasīju, zinātnieki ir izpētījuši, ka tā var parādīties tikai reizi desmit, 12 gados. Tā ka tas ir unikāls retums, ka mēs šogad to te atradām," saka LVM vides plānošanas speciāliste Ziemeļlatgales reģionā Diāna Marga.

Toverīšu sarkosomai vispiemērotākās ir tādas ziemas kā šogad – siltas un atkušņiem bagātas, ierasti reto sēni var atrast pavasarī pēc sniega nokušanas auglīgā augsnē tuvu eglēm.

"Es biju pārsteigta, ka tā atrasta bērzu mežaudzē, bet, atnākot dabā, skatoties, tiešām te ir šajā stūrītī egles," stāsta Marga.

Taudejāņos sēnes grūti pamanīt, jo tās vēl ir arī noslēpušās apšu lapās, kuru brūnganā kafijas krāsa ir līdzīga toverīšu sarkosomu nokrāsai. Speciālisti stāsta, ka ir valstis, kur šo sēni izmanto ārstniecībā, tomēr ēdama tā noteikti nav.

"Tai ir lodveida forma un atgādina tādu kā toverīti, iekšā sēnei ir želejveida masa. Tāda gaiši pelēka, un ar to tā arī atšķiras no pārējām sēnēm. Eiropas valstīs tā ir aizsargājama," norāda Marga.

Lai saglabātu sēnes dabisko mikroklimatu, Taudejāņos izveidota laukumveida aizsargājamā sugas atradne, kurā būs liegta mežizstrāde.

Ziņot par retiem atradumiem, ne tikai sēnēm, bet arī augiem, ligzdām vai ko citu mežā var jebkurš, vislabāk, nofotografējot un kopā ar fotogrāfiju norādot arī aptuveno atrašanās vietu.

"Varbūt tas ir vērtīgs atklājums ne tikai Latvijas mērogā, bet arī visas pasaules mērogā! Tātad var ziņot, gan atrodot mūsu mājaslapā lvm.lv, – tur ir sadaļa, kur ziņot ekspertam vai, meklējot kontaktus, kā var sazināties ar "Latvijas Valsts mežu" darbiniekiem," skaidro LVM Ziemeļlatgales reģiona Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Dainis Rudzīts.

Toverīšu sarkosomu agrāk Latvijā uzskatīja par izzudušu, taču pirms 15 gadiem tā uzieta Valkas pusē, pēc tam Tukuma apkārtnē, 2012. gadā – Apes novadā, bet pirms pieciem gadiem – Rēzeknes novada Lendžu pagastā. Taudejāņi tagad ir ceturtā lielākā zināmā sugas atradne Ziemeļlatgalē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti