Dienas ziņas

13. Saeimas pirmā sēde

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Par atkritumiem – vides mācību klasē

Rēzeknē par atkritumiem stāsta vides mācību klasē

Cik gadu laikā dabā sadalās stikla pudele vai vilnas zeķe? Vai spoguļus un keramikas izstrādājumus var mest stiklam paredzētajā šķirošanas konteinerā? Ir daudz jautājumu par vidi, uz kuriem Rēzeknē atbildes varēs rast vides mācību klasē. 

„Austrumlatgales atkritumu apsaimniekošanas sabiedrības” birojā pulcējušies Rēzeknes pilsētas un novada jaunatnes lietu speciālisti. Te notiek pirmā nodarbība jaunatklātajā vides mācību klasē. Teju stundu garās interaktīvās nodarbības laikā klātesošie padziļināti iepazinās ar mūsdienās aktuālo vides saudzēšanas tēmu un to, kā pareizi šķirot atkritumus.

"Tās zināšanas par atkritumu šķirošanu bija diezgan virspusējas. Nebija padziļinātu zināšanu, ka, pieņemsim, netīrus plastmasas traukus vai netīras pudeles nedrīkst mest. Tie aiziet pie sadzīves atkritumiem," stāsta Ozolmuižas Kultūras nama vadītāja Līga Bistrova.

"Uzzināju to, ka, piemēram, stikls vispār nesadalās un ka papīra salvete divu nedēļu laikā sadalās. Par vilnas zeķi es tiešām nezināju, ka piecos gados tā reāli sadalās. Tas man bija atklājums," uzsver Ilzeskalna pagasta jaunatnes lietu speciāliste Diāna Drozdova.

Interaktīvās nodarbības paredzētas dažāda vecuma grupām. Katrai no tām izstrādā piemērotāko mācību metodi. Salīdzinoši sarežģīto vides saudzēšanas tēmu pašlaik iespējams apgūt, gan spēlējot galda spēli "100 jautājumi par atkritumiem", gan ar multfilmu palīdzību, kā arī citām aktivitātēm.

"Nepārtraukti arī domājam par to, ar kādām vēl jaunām metodēm motivēt, piesaistīt, mācīt. Tādu materiālu kopumā, ko paņemt un ar ko strādāt, nav Latvijā. Tas nozīmē, ka viss, ko jūs redzat, ko jūs dzirdat, tas ir mūsu veidotais materiāls," stāsta uzņēmuma "ALAAS" pārstāve Edīte Čepule.

Līdz šim līdzīgas apmācības notika atkritumu poligonā "Križevņiki". Tā kā tas ir ievērojamā attālumā no Rēzeknes un, lai lekciju vieta būtu pieejamāka, vides mācību klase izveidota pilsētā. Kaut arī sabiedrības izglītošana dažādos veidos notiek jau daudzus gadus, joprojām par atkritumu šķirošanu pastāv dažādi mīti.

"Ļoti bieži mēs dzirdam jautājumus - nav jēgas šķirot, jo brauc viena un tā pati mašīna un viņa savāc visus atkritumus vienā kaudzē. Un tur nekāda pamatojuma tai šķirošanai nav. Tā nav taisnība, jo tiešām mašīna ir viena, bet viņa savāc dažādus reisus, dažādas frakcijas. Vienu reizi viņa brauc un vāc tikai sadzīves atkritumus nešķirotus, otro reizi viņa brauc un savāc stiklu, trešo reizi viņa brauc un savāc visu iepakojumu, kas ir papīrs, kartons, plēve un metāls," saka uzņēmuma "ALAAS" izpilddirektors Jurijs Petkevičs.

Attīstot sabiedrības izglītošanu un mudinot vairāk šķirot atkritumus, plānots izveidot vides mācības klases arī citās uzņēmuma apkalpošanas zonās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti