Dienas ziņas

Pašvaldības meklēs taisnību Satversmes tiesā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Stārķi izmet mazuļus no ligzdām

Rēzeknē Dzīvnieku patversmes darbiniece aprūpē no ligzdas izmestus stārķēnus

Rēzeknes Dzīvnieku patversmes darbiniece mājās aprūpē no ligzdas izmestus stārķēnus, jo putnus patversmē uzturēt nevar un Latgalē nav vietas, kurp putnus nogādāt. Dabas aizsardzības pārvaldē uzsver, ka stārķu izmešana no ligzdas ir dabisks process un glābt mazuļus vajadzētu tikai īpašos izņēmuma gadījumos. 

Rēzeknes Dzīvnieku patversmes darbiniece Gaļina Puķe jau nedēļu uztur četrus stārķu mazuļus, kas visi reizē izmesti no ligzdas. Trīs ir lielāki, jo bija izšķīlušies, bet viens ir pavisam maziņš - izmests, vēl esot olā. Savvaļas dzīvniekiem patversmē nav vietas. Lai viņus neiemidzinātu, Gaļina nolēma meklēt putnēniem jaunas mājas.

"Man ir laba sirds. Kļuva viņu žēl, un es paņēmu, lai gan priekšstata nebija, kā es viņus aprūpēšu. Viņi visi bija auksti. Es ar fēnu sildīju, trauciņus ar ūdeni ieliku ligzdā un sāku barot ar pinceti," stāstīja Puķe.

Līdz šim stārķu aprūpētāja sazinājās ar vietējo zoodārzu, kas uzņemt mazuļus nepiekrita. Arī citi meklējumi bija veltīgi. Noskaidrots, ka Latgalē nav biedrības, kuras darbība būtu saistīta tieši ar savvaļas putniem un dzīvniekiem. Pagaidām vienīgā vieta, kur mazuļus nogādāt, ir biedrība "Drauga spārns" Tukuma novadā, taču arī to nevar uzreiz. Mazuļi jāaprūpē tik ilgi, kamēr tur uzbūvēs stārķiem speciālu novietni un atradīs papildu darbinieku.

"Viņiem trūkst darbinieku, un ir ļoti liels skaits putnu, kas nelido, piemēram, stārķus cenšas apmācīt savvaļai. Bet tā arī ir problēma, jo speciāli kostīmi ir nepieciešami. Mums ne tikai Latgalē, bet arī visā Latvijā tādu nav," stāstīja Puķe.

Dabas aizsardzības pārvalde gan atgādina, ka no ligzdas izmestiem stārķu mazuļiem jāpalīdz tikai ļoti specifiskās situācijās, citādi jāvērtē, ka šāda pieaugušo stārķu rīcība ir dabisks process, kurā izdzīvo stiprākais.

"Palīdzot ko mēs darām? Tas putniņš paliek kā mājdzīvnieks. Tā ir dabā barības ķēde. Viņš nokrīt no ligzdas. Būs kāds plēsējs, viņš aizies tālāk, kāda lapsa viņu noķers vai jenots," skaidroja pārvaldes Latgales reģionālās pārvaldes dabas aizsardzības vecākais speciālists Dainis Tučs.

Stārķi mazuļus izmet no ligzdas barības trūkuma dēļ, jo īpaši pēdējo gadu laikā to izraisa sausums. Tomēr kritisku stārķu populācijas samazināšanos speciālisti nav novērojuši. Puķe uzskata, ka, lai savvaļas dzīvniekus un putnus varētu aprūpēt arī patversmes un biedrības, nepieciešams liels atbalsts tieši no valsts puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti