Reto vēdekļa sārtaini Latvijā pirmo reizi pamanīja pirms 30 gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vēdekļa sārtaini (Rhodotus palmatus), kas atzīta par vienu no pasaules skaistākajām sēnēm, Latvijā pirmo reizi pamanīja divgadīga meitenīte pirms 30 gadiem, stāstīja mikoloģe Inita Dāniele. Latvijas Sarkanajā grāmatā ierakstītā sēne ir reta gan pie mums, gan kaimiņvalstīs, savukārt Zviedrijā tā jau ir kritiski apdraudēta suga.

Reto vēdekļa sārtaini Latvijā pirmo reizi pamanīja pirms 30 gadiem
00:00 / 05:20
Lejuplādēt

“Tā ir cepurīšu sēne un, tā kā tā aug uz koka, tad kātiņš nav īsti cepurītes centrā, tas ir slīps vai atrodas cepurītes sānos. Cepurītes virsma ir nedaudz krunkaina, un reizēm uz tās izdalās šķidruma pilieniņi, kas izceļ oranžo krāsu,” stāstīja Dāniele.

Vēdekļa sārtaines izplatību pārsvarā nosaka tās biotops un koka suga, ar ko tā ir saistīta. Šī sēne aug uz vīksnu un gobu koksnes, pārsvarā tieši uz kritalām, kā arī uz bojāgājušiem kokiem, kuri jau izvesti no meža. “Līdz ar to šo sēni var atrast arī baļķu kaudzēs kokzāģētavās,” paskaidroja Dāniele.

“Pirmo reizi vēdekļa sārtaini Latvijā atrada 1991. gadā un pirmā, kas to pamanīja bija 2 gadus veca meitenīte, turklāt tas bija 7. novembrī,” stāstīja mikoloģe.

 Tas nozīmē, ka vēdekļa sārtaini iespējams atrast arī vēlā rudenī. 

“Pārsvarā visas vēdekļa sārtaines atradnes Gaujas Nacionālajā parkā un tikai dažās ir ārpus tā, piemēram, Ogres upes ielejā, Aizkraukles purva Liepu salā,” norādīja mikoloģe.

Galvenais apdraudējums visām sēņu sugām ir vajadzīgo biotopu trūkums un to apsaimniekošana. Vēdekļa sārtainei piemērotu biotopu ir maz, un līdz ar to tās atradnes ir tālu viena no otras.

Sarkanās grāmatas varoņi

Dabas pētnieki šobrīd aktualizē Latvijā aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu. Projekta “Life for species” laikā tuvākajos gados taps arī jauns Sarkanās grāmatas izdevums, kas būs pieejams arī virtuālajā vidē. Sarkanās grāmatas saturs nav atjaunots jau vairāk nekā 20 gadus. Patlaban sarakstos ir retas, kritiski apdraudētas un arī atsevišķas Latvijā jau izzudušas sugas. Tādēļ Latvijas Radio iepazīstina ar dažādiem Sarkanās grāmatas varoņiem – zīdītājiem, putniem, rāpuļiem, augiem un citu sugu grupu pārstāvjiem.

“Sēņu sporas spēj paveikt lielus attālumus, bet uz koksnes augošajām sēnēm ir tāda īpatnība, ka tās koksni sadala tikai līdz noteiktai pakāpei. Nepietiek mežā saglabāt vienu konkrēto kritalu, uz kuras aug šī vēdekļa sārtaine, bet ir vajadzīgas atkal jau nākamās lielās kritalas, kur šai sēnei iesēties, jo viņa apēdīs vienu kritalu un tad ir vajadzīga nākamā. Ir vajadzīga bioloģiskās daudzveidības struktūru nepārtrauktība,” uzsvēra Dāniele.

 

Ja koku kritalas aizvāc, tad vēdekļa sārtaine spēj augt arī kokzāģētavā baļķu kaudzē: “Bet, protams, labāk būtu, ja tā kritala ar vēdekļa sārtainēm paliktu dabā un netiktu izvākta no meža.”

Vēdekļa sārtaine ir aizsargājamo augu sarakstā un noteikti saglabāsies arī jaunajā Sarkanajā grāmatā kā apdraudēta un reta suga, uzsvēra mikoloģe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti