REPORTĀŽA: Veselības inspekcija vētī ūdens kvalitāti Vakarbuļļu pludmalē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Peldsezonas laikā ūdens kvalitātei oficiālajās peldvietās seko līdzi ne tikai pašvaldības, bet arī Veselības inspekcija. Reizi mēnesī ūdens paraugi tiek ņemti visās 58 oficiālajās Latvijas peldvietās. Kopā ar inspektoriem uz Vakarbuļļu pludmali ūdens parauga noņemšanai devās arī Latvijas Radio.

REPORTĀŽA: Veselības inspekcija vētī ūdens kvalitāti Vakarbuļļu pludmalē
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Atnākot uz pludmali, pirmkārt, tiek veikts pludmales vizuālais novērtējums. Kopumā Vakarbuļļu peldvieta izskatās kopta un tīra, tomēr krastā un ūdenī redzamas ūdenszāles. Bet tās esot nekaitīgas, skaidroja Veselības inspekcijas higiēnas ārsts Ruslans Lucenko: "Mēs te redzam aļģes uz krasta, uz ūdens līnijas. (..) Te izskatās, ka aļģes ir kā augi, nevis zilaļģes – aļģes kā baktērijas, – kas var producēt kādu toksīnu."

Uzvelkot zvejnieku zābakus, ārsts dodas jūrā. Ūdens paraugi tiek ņemti apmēram metra dziļumā. "Ūdens ir caurspīdīgs, nav nekādu duļķu vai peldošo atkritumu," viņš secināja.

Tiek arī izmērīta ūdens temperatūra. Tas ir 22 grādus silts. Pēc paņemšanas paraugs aizceļos uz "Bior" laboratoriju. Kopumā Latvijā divu dienu laikā tiks paņemti paraugi 58 oficiālajās peldvietās.

Šosezon šī jau ir trešā pārbaude, skaidroja Lucenko, norādot, ka tiek pārbaudīti mikrobioloģiskie rādītāji – e.coli jeb tā dēvētās zarnu nūjiņas un zarnu enterokoku klātbūtne.

"Tie ir netiešie rādītāji, kas raksturo ūdens tīrību. Līdz šim laikam mums nekādu ierobežojumu nebija, viss bija kārtībā,"

viņš teica.

Pleķi Ķīpsalā

Reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām, tiek veiktas arī ārpuskārtas pārbaudes. Piemēram, pagājušā nedēļa tika paņemti paraugi Ķīpsalas pludmalē, kur peldētāji pamanījuši jocīgus plankumus uz ūdens.

Veselības inspekcijas pārstāve Iveta Balode sacīja: "Ārpuskārtas operatīvo pārbaudi veicām pēc tam, kad publiski parādījās ziņas un Rīgas dome informēja par iedzīvotāju fotogrāfijām, kas nonākušas publiskajā telpā, kur peldētājiem vizuāli īsti nepatika ūdens kvalitāte. Tad mēs reaģējām operatīvi un izbraucām uz vietas, lai ņemtu paraugu."

Vakar kļuva zināms, ka tie bijuši pārtikas tauki, eļļa, kura, visticamāk,  nokļuvusi Daugavā, lietavu laikā pārplūstot notekūdeņu kanalizācijai.

Pašlaik visi ierobežojumi peldēties Ķīpsalā jau ir noņemti.

Rīgas domē informēja, ka paraugus Ķīpasalas peldvietā ņēma arī Valsts vides dienests (VVD), secinot, ka piesārņojumu radījis tauku un eļļas maisījums no eļļas un ūdens atdalītājiem, kas satur tikai pārtikas eļļas un taukus. Līdz ar to Ķīpsalas peldvietā izvietotā informatīvā zīme "Ieteikums nepeldēties" 4. jūlija vakarā tika noņemta.

VVD norāda, ka piesārņojums Daugavā nonācis no Rīgas domes Satiksmes departamenta lietus kanalizācijas tīkla Ķīpsalas apkārtnē. VVD jau ir izvērtējis tuvākā apkārtnē esošos restorānus un kafejnīcas un tuvākajās dienās veiks pārbaudi identificētajos riska uzņēmumos, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Ilona Černodona.

Bet Veselības inspekcija brīdināja iedzīvotājus par tā saucamo "peldētāju niezi" vairākās neoficiālajās pludmalēs. Par alerģiskām reakcijām, ko izraisa mikroskopiski parazitāro tārpu kāpuri, tiek ziņots pēc peldēm, piemēram, Melnezerā Tukuma novadā un Stāmerienas ezerā Gulbenes novadā.

Lai izvairītos no nevēlamām sekām, peldoties vietās, kur iespējams saskarties ar parazitāro tārpu kāpuriem, Veselības inspekcija iesaka noslaucīties ar dvieli tūlīt pēc peldes vai noskaloties dušā, ja tas ir iespējams. Bet bērniem un alerģiskiem cilvēkiem no peldes tādās vietās labāk atturēties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti