Dienas ziņas

Vai kompromiss vēl ir iespējams?

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rāznas ezerā notiek ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanas darbi

Rāznas ezera krasta tīrītāji: Pārpurvojums ezerā – daudz lielāks par prognozēto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rāznas ezerā, kura krasts dažās vietās sācis pārtapt par purvu, bet skatu uz ezeru pēdējos gados aizsedza blīvas niedru audzes, sākti vides saudzēšanas projekta darbi, kuru gaitā pļauj ūdensaugus un no aizaugušākajām vietām izvāc dūņas, tomēr šo darbu veicēji atzina, ka pārpurvojuma biezums patiesībā ir krietni lielāks, nekā bija paredzēts.

Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Inga Hoņavko par stāvokli Rāznas ezerā atzina: "Reti kur atsedzas skatam ezers kā laukums. Šeit, pie Strodiem, tā bija tāda neliela pludmales zona, neliels koridoriņš, kur varēja ieraudzīt ezeru. Tā bija niedru siena vairāk kā 50 metru iekšā ezerā. Un tas ir tas, ko mēs zaudējam – ainaviskā vērtība. Un, protams, aizaugot krastiem, nenotiek vairs seklūdens daļas ūdens apmaiņa. Nenotiek viļņošanās krastos, zūd Rāznas ezeram raksturīgie smilšainie krasti."

Ekoloģiju uzlabojošie darbi Rāznas ezerā
Ekoloģiju uzlabojošie darbi Rāznas ezerā

Atmirusī ūdensaugu masa ezera piekrastē krājusies vairāk nekā 50 gadu garumā, kā rezultātā dažās vietās bija sācies  pārpurvošanās process.

Krasta attīrīšanas darbi ir tehnoloģiski sarežģīti, un to izpildītājiem jau nācies saskarties ar dažādiem izaicinājumiem, vēstīja Latgales reģionālā televīzija.

SIA "Piekraste.lv" valdes loceklis Māris Ozarskis norādīja: "Pārpurvojums daudz lielāks, kāds bija prognozēts. Un pārpurvojuma biezums bija paredzēto 32 centimetru biezumā, reālais bija 65 centimetri un dažās vietās pat sasniedza vairāk – 70 centimetru. Projekta teritorijā bija izvietoti murdi, kas attiecīgi mums neļāva pļaut vietas, kur bija paredzēts pļaut. Tas pagaidām tiek risināts. Tiks domāts par pļaušanu vai atstāšanu zvejniekiem."

Ekoloģiju uzlabojošie darbi Rāznas ezerā
Ekoloģiju uzlabojošie darbi Rāznas ezerā

Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve arī skaidroja: "Šīs darbības ir ļoti limitētas laikā, jo mēs strādājam tajā brīdī, kad ir vismazākā iespējamā negatīvā ietekme uz bioloģisko daudzveidību. Primāri tiek ņemts vērā putnu ligzdošanas laiks un zivju nārsta laiki. Līdz ar to šī darbība Rāznas ezerā ir atļauta tikai no 15. jūlija līdz 30. septembrim."

Pārvaldē arī skaidroja, ka gatavošanās projektam sākta jau pirms diviem gadiem, taču pirms darbu uzsākšanas bija jāveic dažādas ekspertīzes.

Kopumā projekta laikā Rāznas ezerā iecerēts izpļaut niedrāju audzi 35 hektāru platībā, pēc kā ezera kritiskajos posmos stiprinās krastu. Viens no tiem ir Rēzeknes novada Lipušku ciemā, kur krasta erozijas dēļ Rāznas ezers pietuvojies reģionālajam autoceļam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti