Panorāma

M.Kučinska valdības gads: ekonomika

Panorāma

Nojauc padomju kodolraķešu bāzi Tirzā

PVD mini zoo iesaka nelaist apmeklētājus

PVD iesaka mini zoodārzos apmeklētājus pavasarī nelaist

Arī uz mazajiem zoodārziem, kuri sastopami daudzos Latvijas novados, attieksies striktie ierobežojumi putnu gripas draudu laikā. Zemkopības ministrijas speciālisti iesaka putnus turēt kūtī, bet apmeklētājus trīs riskantos pavasara mēnešus neuzņemt vispār. Tā būtu katastrofa – tā šos gaidāmos ierobežojumus vērtē Iecavas pusē esošajā Dobuļu minizoodārzā.

Lai gan Dobuļu aplokus vēl klāj sniegs, murkšķis jau pamodies. Un ne velti -  pavasaris te jūtams katrā kūtī un zvēru novietnē. Valabiji joņo pa aploku, spītējot grūtnieču vēderiem. Bet pāva pastaiga sniegā gan beidzas ātri – salst!

Bišķiņ tur kāds histēriju taisa – tā saka saimniece Agita Ķelpe. Ne par savu būru iemītniekiem, bet par Rīgas ierēdņu plāniem putnu gripas draudu mazināšanai.

Speciālisti gan ir strikti, sakot, ka pavasarī visiem vajadzēt būt iekštelpās. Savukārt savvaļas putnus cieši norobežotos būros tomēr ļaus turēt laukā. “Ja ir savvaļas putni, kurus nu nekādu nevar iesprostot, tad vajag maksimāli izolēt būrī, ar sietiem. Lai nav nekādu kontaktu,” norāda PVD vecākā eksperte Tatjana Ribakova.

Turklāt Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nopietni iesaka padomāt arī par apmeklētāju ielaišanu: “Es ieteiktu ierobežot apmeklētājus un nelaist šos trīs mēnešus vispār. Ir jāsaprot – ja putni saslims, nešķiros. Tad saimnieks zaudēs visu ganāmpulku.”

Ja būtu tikai putni, tā būtu katastrofa, saka Dobuļu minizoo īpašniece. Viņiem putni ir aptuveni puse no visiem zoodārza iemītniekiem. Sezonā šiem aplokiem noņem ārsienas, lai visi labāk redzami.

Pagaidām dīķi Dobuļos klāj biezs ledus, bet putni jau jūt pavasara tuvošanos. Viņiem tas, ka dīķī tiks tikai 1.jūnijā, būs liels stress un uztraukumi.

Zoodārza saimnieks Varis iznesis gulbi svaigā gaisā un putns jau snaiksta kaklu uz dīķa pusi.

Laikā, kad sāksies olu dēšana, ies traki. “Šīs Ēģiptes zosis izskatās mierīgas, bet ir ļoti agresīvas. Pavasaris viņām jau galvā. Viņas sit visu. Un tikai laukā spēj teritoriju sadalīt,” stāsta Agita Ķelpe.

Putnu gripas draudi šeit jau piedzīvoti, un toreiz slimas zosis atklātas Polijā, tikai 100 kilometrus no Lietuvas. “Nu, nebija tāda histērija. Jā, ūdens un barība gan tikai iekšā, lai savvaļas putni netiek klāt baroties,” atceras Aiga Ķelpe.

Līdzšinējā pieredze rāda, ka gājputnu bari šim zoo met līkumu, lai gan dīķa acs no debesīm ir pietiekami vilinoša. Izrādās, pie vainas ir daudzbalsīgais eksotisko putnu un zvēru koris. Tas atlidojušajām zosīm un gulbjiem šķiet par skaļu, tāpēc tie labāk dodas baroties pārplūdušajās Misas upes pļavās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti