Dienas ziņas

Lieldienu tradīcijas Ikšķiles Brīvajā skolā

Dienas ziņas

Meklē risinājumu kadru nepietiekamībai policijā

Latgalē populāra kļūst putnu vērošana

Putnu vērošana kļūst aizvien populārāka, arī Latgalē

Jau vairākus gadus Latvijā strauju popularitāti gūst putnu vērošana. Latgales lielākās ūdenstilpes – Lubānas, Rāznas un Kaunatas ezers, kā arī Daugavas loki - tiek uzskatītas par izcilām putnu vērošanas vietām ne tikai valsts, bet arī starptautiskā mērogā, un ik gadus tās apmeklē aizvien vairāk interesentu. Šogad aizvadītajās pavasara putnu dienās Latvijā novēroti gan septiņi jūras ērgļi vienuviet, gan arī reti sastopamais pupuķis, kas šogad atzīts par gada putnu.

Līdzīgi kā citus pavasarus, arī šogad Lubānā un tā apkārtnes dīķos novērojams neparasts skats. Pirms ligzdošanas šeit pulcējas milzīgas gulbju, kaijveidīgo putnu, pīļu un zosu kolonijas, kas piesaista putnu vērotājus. „Divi tūkstoši gulbju mums ir šeit. Un zosu ir krietni vairāk - speciāli skaitīt neņēmos, varētu būt pieci seši tūkstoši vismaz, protams, arī pīles pa vidam,” stāsta ornitologs Andris Avotiņš.

Ornitologs norāda, ka putnu vērotāju skaits Latvijā turpina augt. Tas ļauj gūt krietni plašāku informāciju par valstī sastopamajām sugām, kā arī izglītot sabiedrību. „Ir vairāki simti Latvijā – cits aktīvāks, cits mazāk aktīvs, kas ar to nodarbojas,” saka ornitologs.

Nepaiet neviena diena, kad kāds īpaši rets putns visā Latvijā netiktu novērots un ziņas par to neparādītos kādā interneta portālā,” atzīmē Avotiņš.

Kopumā ezera apkārtnē  konstatētas 225 putnu sugas, no kurām 51 ir aizsargājama. Lubāna krastos patvērumu meklē retas zosu sugas, kā arī ķikuti, gaigalas, zivju un jūras ērgļi.

Lai šo daudzveidību saglabātu, ezera apkārtnē tiek uzstādīti speciāli putnu būri, kā arī dīķos uzbērtas mākslīgās salas, kur putniem apmesties un perēt mazuļus. „Mežazosis, kam ir veidotas te mākslīgās ligzdvietas. Lubāna mitrājs ir vienīgā vieta iekšzemē, kur viņas arī ligzdo, pārsvarā viņas ligzdo piejūrā vai arī dodas uz ziemeļiem,” stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais valsts vides inspektors Dagnis Vasiļevskis.

Putnu vērošana veicinājusi arī tūrisma attīstību reģionā. Lubāna mitrāja tūrisma informācijas centrs darbojas kopš 2007.gada, piedāvājot iespējas iznomāt putnu vērošanai nepieciešamos binokļus un teleskopu, kā arī sniedzot daudzveidīgas atpūtas iespējas.

Lai baudītu ezera skaistumu, iespējami mazāk traucējot putnus, apmeklētāji tiek aicināti izmantot Lubāna krastos speciāli izveidotos putnu vērošanas torņus, kā arī uzvesties klusu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti