Putnu seriāla 11. sērija: Tukšās ligzdas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Aizsargājamo putnu dzīve šajā sezonā bija tikpat raiba kā Latvijas pavasara laika apstākļi. Pašlaik lielākā daļa tiešraižu ligzdu jau ir tukšas. Nu jāgaida nākamā "Putnu seriāla" sezona.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Jūras ērgļu ligzda jau no agra pavasara kalpoja vairāk kā tāda pitstopa vai ātro randiņu vieta. Tajā saimniekoja gados jaunais un brašais jūras ērglis vārdā Raimis. Foruma dabasdati.lv lietotāja ar segvārdu Vērotāja pat bija izgatavojusi tabulu ar neskaitāmajiem pāriem, kas veidojušies ligzdā. Pašlaik tajā ik pa brīdim parādās gan Raimis, gan viņa sirdsdāma Meitene.

Vairāk tukša nekā apdzīvota ir Margo un Mistera Y-papiņa jeb vistu vanagu ligzda. Mega2 27.jūnija rīta raksta: “5.46 ligzdā atkal neviens nenakšņoja un līdz šim brīdim neviens arī nav atrādījies - ne liels, ne mazs!“  Vecāki izaudzinājuši trīs žiperīgus vistu vanadzēnus, kas ligzdā ielido pamieloties ar baložiem vai citiem pašu vai vecāku noķertiem medījumiem. Mājās taču viss garšo labāk.

Forumieši mazos vanadzēnus viņu aktīvās dabas dēļ, iesaukuši par siselēniem un pūķiem. Mega2 raksta: "Plkst. 6.10 jaunatne izklaidējās ligzdas tuvumā - divi siselēni dzenā viens otru - abi uz brīdi parādījās ligzdā, tad uzleca zaros". Lūk, tāda tā ģimenes dzīve.

Citās ligzdās bijuši arī saspringti brīži. Zivjērgļi Teo un Tīna aktīvi rūpējas par trīs jauniem putnēniem. Tiesa, skats uz šo ligzdu 21. jūnijā kļuva miglaināks, bet ne laika apstākļu dēļ. Gachux raksta: “Ērgļa bērns ņēma un aizkakāja kameru”. Mega2 piebilst: agri vai vēlu tam bija jānotiek, pie tam tādā vējā. Kā norāda ornitologi, ap jūlija vidu putni jau būs izauguši tiktāl, ka sāks nopietni domāt par lidošanu. Tā kā kamera tomēr vēl kaut ko rāda, līdz tam pavisam noteikti mazos vēl redzēsim ligzdā.

Skaidrs skats ir ūpju ligzdā, tikai nav vairs, uz ko skatīties. 22.jūnijā pēdējie divi ūpji pameta apartamentus. Liana Liesma raksta: "Tas nu ir noticis... Ilgi jau gan abi pēdējie vēl mūs priecēja, demonstrējot arvien labākas prasmes zarošanā un spējā pieķerties koku zariem un stumbram. [..] Kad uz mirkli pavīdēja pirmais izlidojušais ūpēns un to pamanīja ligzdā esošais, bija skaidrs, ka nu jau gribēs satikties un sabučot. Tā arī notika - tas droši devās lejā pie radinieka. Un arī pēdējais tak negribēja palikt ligzdā viens. Kā tad bez bučām var iztikt. Nu un mammīte Bo nemanāmi visu pārrauga un ir lietas kursā, kur ir katrs no viņas mazuļiem".

Ornitologs Jānis Ķuze uzskata, ka sezona ir izdevusies. “Noteikti nevajag lolot ilūzijas un gaidīt, ka šādās situācijās visas ligzdas būs apdzīvotas. Kameras parāda to, kā tas notiek dabā, arī dabā liela daļa no melno stārķu ligzdām, kā liecina monotoringa rezultāti, ir neproduktīvas, kas nozīmē, ka arī daudzas ligzdas, kas netiek novērotas ar kameru, ir tukšas. Tā notiek arī citās ligzdās - arī jūras ērglim ir daudzas ligzdas neproduktīvas. Kameras tikai parāda kopējās tendences. Vairākās no novērojamām ligzdām ligzdošana bijusi sekmīga un mums ir radīta tā labā, jaukā iespēja vērot, kā tas notiek. “

Gaidām atlikušo putnu izlidošanu no ligzdas un tiekamies nākamajā putnu seriāla sezonā. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti