Rīta Panorāma

Klasiskās mūzikas fetivāls "LNSO vasarnīca"

Rīta Panorāma

Intervija ar Signi Plūmiņu

Putniem sācies ligzdošanas laiks. Aicina tos netraucēt.

Putnu ligzdošanas laikā mudina tos netramdīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Putniņi šobrīd visapkārt čivina uz nebēdu. Dabā ir sācies riesta, ligzdu vīšanas un perēšanas laiks. Un tieši šis ir brīdis, kad cilvēku tīša vai netīša iejaukšanās putnu dzīvē var nodarīt lielu skādi.

“Šobrīd putnu ligzdošanas sezona rit pilnā sparā, lai gan visi vēl nav atgriezušies,” stāsta ornitologs Viesturs Ķerus.

Tie gājputni, kas jau ir atgriezušies Latvijā, ķērušies pie ligzdu būvēšanas, olu dēšanas, un daļai jau pat mazuļi ir izšķīlušies. Kraukļiem ir mazuļi ligzdā, kā mēs varam dzirdēt.

“Un tieši šobrīd arī cilvēkam pret putniem ir jāizturas ar lielu piesardzību. Labāk gar ligzdām, vienalga vai tās atrodas uz zemes vai krūmos, iet pa gabalu,” saka ornitologs.

Ligzdošanas sākums ir tas laiks, kad putns visvieglāk pamet ligzdu. Ja putniem ir izšķīlušies mazuļi, tad tie vairāk turas pie ligzdas, savukārt, ja ir tikai olas, tad putni viegli pamet ligzdu. Tāpēc šis nav tas laiks, kad iet skatīties, vai jūsu būrītī kaut kas nav apmeties.

Viena no putnu sugām, kam jau šobrīd mazuļi izšķīlušies, ir pūces. “Tad jau viņi drīz, lidot vēl nemācēdami, nāks ārā no ligzdas un uzturēsies tādi pūkaini ligzdas tuvumā. Tad cilvēki bieži vien domā, ka viņiem ir jāpalīdz un jāmēģina viņus glābt.

Vislabākā glābšana ir neaiztikt viņus.

Jo mazie tā nāk ārā no ligzdas un tas ir normāli, vecāki viņus pieskata, viss ir kārtībā,” norāda Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Ja tomēr nejauši gadās uzdurties kādai ligzdai, kurā ir olas vai mazuļi, tad nav nekādas nepieciešamības teju vai nosmakt, mēģinot neelpot. Tas ir mīts, ka pēc tam putnēnu vecāki sajutīs cilvēku un savām atvasēm vairs netuvosies.

“Ir cita lieta. Cilvēks aizejot pie ligzdas, izposta apkārtni, jo viņš nenoliek vietā atpakaļ lapiņas un zarus tā, kā ir bijis. Un vārna, kas otrā pusē sēž kokā, ļoti labi saredz, kas notiek. Cilvēks ir atklājis šo ligzdu vietas plēsējam, un vārna pēc tam aiziet un izēd visu to, kas tajā ligzdā ir iekšā,” skaidro Lielkalns.

Ligzdot sākuši arī ūdensputni. Gulbjiem labāk netuvoties, tos nevajag barot, jo, aizsargājot savu teritoriju, putni var kļūt ļoti agresīvi. Savukārt piedaloties, piemēram, Lielajā talkā, pirms kāda laika sakrautās zaru kaudzes nevajadzētu kurināt, jo pastāv liela iespējamība, ka tur jau būs iemitinājusies kāda putnu ģimenīte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti