Zināmais nezināmajā

Projekts "Telpas pavasaris": uzzīmē savu Latvijas karti

Zināmais nezināmajā

Fizika mūsu ikdienā: eksperimenti studijā

Laiks sarūpēt putniem mājokli!

Putnu būra taisīšana: Lai māja lidoņiem nekļūtu par zārciņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Dobumaino koku Latvijā kļūst aizvien mazāk, līdz ar to putniem mežos un dārzos trūkst koku dobumu, kuros patverties. Tāpēc ir jātaisa putnu būrīši, kas spārnotajiem draugiem būs liels atspaids. Tiesa, tas būs tikai tad, ja būrītis būs pareizi uztaisīts.

"Patiesībā būru saimniecībā ierobežojumu laika ziņā nav. Var [būri izvietot] gan ziemā, gan vasarā, gan rudenī. Dažiem putniem, piemēram, pūcēm to putnu būri labāk ir izvietot rudenī, lai pa ziemu aprod," Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja Rīgas Zooloģiskā dārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Tomēr pavasaris ir pats pēdējais brīdis iztīrīt iepriekšējos gados uzliktos putnu būrus. "Nu jau daži [putni] sāk domāt par perēšanu," teica Rīgas zoodārza pārstāvis, norādot - Kurzemes pusē jau jāskatās, vai jaunā ligzda nav uztaisīta pa virsu vecajai. Tā kā putni būvē vienu ligzdu virs otras, jaunā mājvieta ir vieglāk sasniedzama kaķiem vai caunām.

Savukārt, taisot jaunu putnu būrīti, ir būtiski, lai iekšpusē nebūtu ēvelēti dēļi, jo tādā gadījumā putniem māja kļūst par zārciņu. Iekšpusē jābūt neēvelētiem dēļiem, lai mazo putnu nadziņi var aizķerties un viņi tiktu ārā. "Tas ir pats būtiskākais," piekodināja zoodārza pārstāvis, norādot, ka būra ārpusē dēļi var būt ēvelēti, jo tā izskatās smukāk.

Skaisti, ja skreja būrītim iegriezta pa vidu, bet to vēlams likt pie augšējās malas, galvenais - lai pietiekami liela, formai nav nozīmes, klāstīja Rīgas zooloģiskā dārza pārstāvis. Viņš piebilda - lai būris ilgāk kalpotu, tā jumtu ieteicams noklāt ar ūdens un saules izturīgu materiālu.

Jāatceras arī, ka būris jātaisa izjaucams, lai to viegli varētu iztīrīt. "Konkrēti runa ir par būrīšiem mazajiem putniem, piemēram, zīlītēm," teica Lielkalns, piebilstot, ka būri šiem mazajiem putniem jātaisa tā, lai varētu noņemt tā aizmugurējo sienu vai jumtu. 

"Vēl būtu vēlams, lai tas būris būtu nedaudz slīpi uz priekšu. (..) Tad arī tam putnam ir vieglāk tikt ārā un tas ūdens nekrājas [uz jumta]," teica Lielkalns, norādot - ja būris ir liels, tad tam ir jābūt arī gana dziļam, lai putns mājoklī justos ērti. "Lai nebūtu deguns ārā pa durvīm," piebilda Lielkalns.

Savukārt tā sauktais balkons būrim var palīdzēt pret kaķiem un caunām.

Putnu būri, pēc Lielkalna sacītā, ir jātaisa, jo arvien mazāk kļūst dobumaino koku. Turklāt putnu būrīšos mēdz iemitināties kāds cits dzīvnieks. "Tur var būt visvisādi, raiba publika. Tur var būt lapsenes, peles," teica Lielkalns, piebilstot, ka viss atkarīgs no būra skrejas lieluma.

Putnu būrus varēs gatavot nedēļas beigās paredzētajās Putnu dienās zoodārzā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti