Putni tiešsaistes kamerās: Mazie ūpēni pamazām pamet vecāku ligzdu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Dabas fonda tiešsaistes kamerās redzamo ūpju ligzdu sāk pamest "mazie" ūpēni. Viens no viņiem jau izlecis no ligzdas un dzīvi turpinās netālajos krūmos, bet vecāki viņu vēl kādu laiku turpinās barot.

Jūnija mēneša vidus nedēļa ir vējaina, lietaina un tomēr arī saulaina. Tikpat kontrastiem bagāta tā ir arī Bo kundzes un Bubo kunga ligzdā. Nu, tas jau saldais ūpju pāris, kurš, varētu teikt, ir jau gandrīz izaudzinājis trīs lielus un žiperīgus ūpēnus jeb kā foruma dabasdati.lv lietotāji saka - bubucēnus.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Viens no mazajiem ūpjiem jau ģimenes ligzdiņu ir atstājis. Lielajā ligzdā, kas pilna gan ar baltā gārņa, gan citām lielām un mazām spalvām, mazais ūpis satrenējās lidotprasmi un prom bija.

Bet nekur tālu gan viņš neaizlidoja. Paslēpās tepat netālājos krūmos, un tas notika 11.jūnija vakarā.

Mazā bubucēna divi radinieki gan vēl nav gatavi pirmajam lidojumam. Viņi turpina dzīvi ģimenes ligzdiņā un ik pa brīdim apčubina viens otru. Viņi lēkā pa blakus esošajiem zariem un vicina spārnus, bet lidošana pagaidām nesanāk. Viens nostājas uz zara ligzdas malā, savicina spārnus un ar galvu pa priekšu iegāžas ligzdā.

Ornitologs Jānis Ķuze saka, ka pūces dodas ārā no ligzdas, vēl īsti nemācēdamas lidot, bet lidotspēju apgūst laika gaitā. Tādā veidā viņas aizsargājas no plēsējiem, kas visu perējumu varētu apēst uzreiz.

Savukārt, ja mazie ir paklīduši katrs uz savu pusi, tad samazinās iespēja, ka apēdīs visu perējumu. Naktī mazuļi pīkst, tā dara arī citas pūces. Viņi vecākiem tādā veidā dara zināmu savu atrašanās vietu, kad ir izsalkuši. Tad vecāki tos mazuļus baro katru atsevišķi.

Par to, kāda būs ūpēnu dzīve ārpus ligzdas, varēs uzzināt pēc gredzeniem, kurus ornitologi putniem uzlika maija beigās. Tad visi trīs vēl bija pelēku pūku kamoli ar lielām acīm. Bet tiešsaistes kamerās ūpja ligzdu, kā pieļauj Ķuze, varēs vērot līdz rudenim.

Portālā dabasdati.lv var vērot arī citu aizsargājamu putnu — jūras ērgļu, zivjērgļu, vistu vanagu, dumpju un melno stārķu dzīves.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti