Putni tiešsaistes kamerās: Lielā dumpja ligzdā par vienu putnēnu mazāk

Latvijas Dabas fonda tiešsaistes kamerā portālā dabasdati.lv var vērot ne tikai jūras ērgļu, zivjērgļu, ūpju, vistu vanagu un melno stārķu dzīvi, bet tagad arī Bet lielā dumpja ligzdu, kurā gan ir atgadījies traģisks notikums un nu piecu cāļu ligzdā ir par vienu lielo dumpi mazāk.

Lielajam dumpim tagad ir putnēnu bariņš, un interesenti var vērot jaunās tiešsaistes ligzdas saimnieci, jo tēviņš, kā tas dumpjiem pieņemts, ligzdā vairs neuzturas.

Dabasdati.lv lietotāji viņai vārdu nav devuši. Iespējams, tāpēc, ka skatīties varēs tikai mēnesi, jo pēc tam ligzda būs tukša — aptuveni trīs nedēļu vecumā dumpji sāk klejot apkārt un niedrēs uzbūvētajā ligzdā vairs neatgriežas.

Tad nu foruma lietotāji brīžiem to sauc par dumpi, dumpīti vai “madam dumpi”, un mazos iesaukuši par dumpēniem. Lietotāja Linaliesma māmiņdienā ievietoja ekrānšāviņu “Māmiņas Dumpītes portrets Māmiņu dienā”.

Lielo dumpju dzīve visu laiku bija mierīga. Bet tad, 14. maijā lietotāja La Marie ievietoja foto un  rakstīja -  “četrus knābīšus tik var saskaitīt. [..] piekto starp dzīvajiem neredzu”.

Dažas minūtes vēlāk viņa apstiprina - piektais cālis diemžēl ir miris. Viņa raksta: “Plkst. 14.05 vienu brīdi likās, ka mazie kanibāli ēdīs mirušo cāli, bet nē - Dumpe viņu izkasīja un aiznesa prom no ligzdas.”

Tagad ligzdā ir četras izsalkušas mutītes. Trīs cāļi ir lieli un žiperīgi, ceturtais pavisam maziņš.

Ornitologs Jānis Ķuze stāsta, ka tas, ka neizdzīvo visas olas un cālēni, nav nekas neparasts. Tā notiek ne tikai lielā dumpja ligzdā.

“Tas ļoti atkarīgs no dažādiem apstākļiem, galvenokārt no barības pieejamības. Ir putni, kuriem perējumā ir salīdzinoši daudz olu, bet to mazuļu skaits, kas izdzīvo, ir mazs. Arī vistu vanagam mēs šogad to redzam, ka izdēj piecas olas, bet izšķīlušies ir trīs mazuļi, un mēs nezinām, vai visi šo ligzdu arī atstās,” saka Ķuze.

Bet kāpēc mātīte aiznesa nomirušo mazuli prom? Ornitologs Jānis Reihmanis, kas bija viens no tiem, kas uzstādīja kameru pie lielā dumpja ligzdas, saka, ka pašlaik tā aktīvi ar kameru lielos dumpjus novēro tikai trešo gadu. Tātad skatīsimies, vai tas atkārtosies citus gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti