Preiļu muižas parkā bebri noposta ne vien nelielus kokus, bet ķeras klāt arī lielajiem

Preiļu muižas parkā iemitinājušies bebri, kas parkam nodara jau acīm redzamus postījumus, – bebri nograuž gan lielākus, gan mazākus kokus. Bebru klātbūtni parka dīķos pamanīta jau pavasarī, un šobrīd rudenī postījumu skaits pieaug.

Preiļu muižas parkā Bebri noposta ne vien nelielus kokus, bet ķeras klāt arī lielajiem
00:00 / 05:00
Lejuplādēt

Preiļu muižas parka dārzniece Daiga Lietauniece stāsta par problēmām, ko rada bebri. Tie parādījušies agri pavasarī: "Te viņi sāka būvēt dambi, tad mēs to regulāri jaucām nost, tad pieklusa, bet jūnijā šur tur atkal sāka nograuzt, bet septembrī, oktobrī satrakojušies riktīgi. Redzat, tur tos oranžos, tur bija nograuzti visi jaunie alkšņi. Puiši ir notīrījuši, lai nav kara lauks, jāsaka tā!"

Preiļu muižas parka platība ir vairāk nekā 40 hektāru, no kuriem apmēram 13 hektārus aizņem parka dīķi. Starp parka kokiem ir arī vairāki dižkoki. Darbinieki līdz šim mēģina ar nevēlamajiem parka iemītniekiem cīnīties, tomēr tas nedod vēlamo rezultātu.

Bebru nodarītie postījumi Preiļu muižas parkā

Daiga Lietauniece turpina: "Te tagad notīrīja, bet pārējos kokus puiši apsmērēja ar cūku taukiem, – ar tādu cerību, ka viņš nelīdīs klāt pie tiem kokiem, jo viņš ir zālēdājs. Bet šodien mēs braucām un skatāmies, ka visus nosmērētos kokus ir sācis atkal grauzt."

Darbinieki kokus mēģina pasargāt, aptinot ap tiem metāla sietu, regulāri jauc nost bebru izveidotos dambjus, tomēr tas bebrus pamudina pārvietoties vien uz citu parka teritoriju.

"Septembra sākumā viņš bija sācis taisīt ciet slūžas, sāka vilkt zāli iekšā, zarus, kokus, mēs arī trīs reizes izjaucām, un tad viņš ir pārvācies uz šo pusi," rāda Daiga Lietauniece.

Bebri noposta ne vien nelielus kokus, bet ķeras klāt arī lielajiem, kuriem diametrs tuvojas jau metram.

"Pie zirgu staļļa ir pieķēries klāt lielajam vītolam. Varbūt pa nakti nesanāca tik daudz laika, lai varētu nogāzt visu, bet darbiņu ir sācis. Mēs viņu esam nosmērējuši, šis gan nav ar cūku taukiem, šis ir nosmērēts ar potvasku. Šis koks ir ļoti svarīgs šai vietai, jo ar savām saknēm notur gan krastu, gan arī drupas, jo, ja tas koks aiziet bojā, tad, iespējams, tās drupas arī var gāzties," uzsver muižas parka dārzniece.

Bebru nodarītie postījumi Preiļu muižas parkā

Ejot gar dīķi, divi no kokiem, kas vēl dienu iepriekš bija vien aizgrauzti, šobrīd jau guļ nogāzti. Bebri aktīvi darbojas. Dārzniece cer, ka pēc iespējas ātrāk tiks rasts risinājums, lai bebru aktivitāti ierobežotu.

"Kas tas par parku bez kokiem? Un gluži apkārt katram kokam aplikt sietus, tas nav reāli, jo parkā ir tik daudz koku. Ja mēs apliksim kaut vai pašiem tuvākajiem, viņš taču neapstāsies, viņš aizies tālāk, viņam nav problēmu atvilkt koku no citurienes," norāda Daiga Lietauniece.

Jūnijā Preiļu muižas parka administrācijas pārstāvji vērsās pie Preiļu novada pašvaldības Medību koordinācijas komisijas, lūdzot izsniegt atļauju medīt bebrus, tomēr tā netika dota, komentē Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns ("Apvienība iedzīvotāji"): "Medību koordinācijas komisijas vadītājs šo jautājumu bija apspriedis ar komisijām, un šajā komisijā netika panākta vienprātība par šādas atļaujas izsniegšanu, jo bija komisijas locekļi, kuri uzskatīja, ka Preiļu parks nav medību teritorija, ka Medību komisijai nav jāizsniedz atļauja. Faktiski tās ir juridiskas nianses, kā kurš redzēja atbildības."

Bebru nodarītie postījumi Preiļu muižas parkā

Šobrīd gan, redzot, ka parkā bebru postījumi palielinās, ir uzsākts process, kas ļautu problēmu risināt, piesaistot medniekus, stāsta priekšsēdētājs. Ir izstrādāti pašvaldības saistošie noteikumi par medībām Preiļu pilsētā, lai varētu pārvietot vai likvidēt parkā mītošos bebrus, domes sēdē tie ir pieņemti, taču tie vēl jāsaskaņo ar Vides aizsardzības un reģionālo attīstītības ministriju.

"Paies viens mēnesis, kamēr tos pārbaudīs, akceptēs VARAM, tas nozīmē, ka decembra mēnesī mēs varēsim uzsākt konkrētas darbības attiecībā uz bebriem. Bebru medību sezona ir no 15. jūlija līdz 15. aprīlim, ja mēs sākam šīs darbības šī gada decembrī, tas nozīmē, ka mums ir vairāk nekā trīs mēneši, lai šo jautājumu risinātu jau šajā medību sezonā," norāda Vucāns.

Bebru Preiļu pusē esot daudz, tie nodara postījumus arī citās lauku teritorijās. Tādēļ, visticamāk, bebrus, kas mitinās Preiļu parka teritorijā, nāksies ne pārvietot, bet gan nomedīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti