Sadaļas Sadaļas

Policijas jātnieku apakšvienības 4 zirgi - patrulē pasākumos un var aizturēt pārkāpēju

Valsts policijā jau 19 gadus ir jātnieku apakšvienība. Pirmsākumos tajā bija seši zirgi, bet tagad patruļās un dažādos masu pasākumos var redzēt vien četrus. Šī pakavotā vienība patrulē masu pasākumus, palīdz sameklēt pazudušos bērnus un var pat aizturēt pārkāpējus.

Persijs ir beļģu vilcējšķirnes zirgs. Viņam ir seši gadi. Jau pusi no savas dzīves Persijs strādā Valsts policijas jātnieku apakšvienībā. Ja viņš nebūtu nonācis policijas rindās, Persijs strādātu lauku darbus, vilktu ratus, artu zemi. Policijā viņam ir labāk, saka inspektore Kristīne Eiduka, kuras pakļautībā ir tonnu smagais ērzelis.

Policijas jātnieku apakšvienības 4 zirgi - patrulē pasākumos un var aizturēt pārkāpējuZane Mače

Eiduka pakavoto partneri slavē. Zirgs ir malacis, saprot un pilda visas hipologa jeb jāšanas speciālista komandas.

“Mums nav speciālas šķirnes, ko mēs izvēlamies darbam policijā. Bet viņam jābūt tādām īpašībām, lai mēs varētu viņu labi apmācīt. Zirgam ir jābūt drošam, zirgam ir jābūt arī mierīgam pēc dabas. Un ļoti pakļāvīgam.

Viņam ir jāatbild komandām, ko hipologs viņam jautā. Viņš nedrīkst būt ar ļoti temperamentīgu raksturu,” stāsta Eiduka.

Jātnieku apakšvienība Valsts policijā ir jau 19 gadus. Sākumā tajā bija seši zirgi. Divi no viņiem jau devušies pensijā. No vecā sastāva ir palicis viens zirgs, 22 gadus vecais ērzelis.

“Šis zirgs un otrs brūnais zirgs “Konstantinopoļ”, tie ir divi zirgi, kas pašlaik ir visvairāk strādājoši. Viņi piedalās arī ļoti liela mēroga pasākumos. Piemēram, Dziesmusvētkos pagājušajā gadā piedalījās. Tad arī Gaujas svētkos, arī 9. maija svinībās pie Uzvaras pieminekļa. Viņi ļoti labi strādā. Un vēl viens ir “Alonso”, viņš vēl joprojām ir apmācībās. Viņam jāiziet pēdējais posms, pirms mēs varam viņi vest pie cilvēkiem,” atklāj Eiduka.

Zirgi, līdzīgi kā citi dzīvnieki, baidās no jaunām lietām. Eiduka saka - ja zirgs no kaut kā sabīstas, viņš bēg. Policijas zirgi baidīties nedrīkst.

Viņus nesatrauc nedz šāvienu troksnis, nedz dronu lidošana, nedz cilvēku pūļi. Tāpēc izvēlas un apmāca tādus, kuri jau no dabas ir rāmi. Skološanās ilgst apmēram gadu.

Pensijas vecuma sasniegšana ir individuāla lieta. Piemēram, policijas vecākais zirgs, neskatoties uz saviem 22 gadiem, joprojām ir gana spēcīgs, lai strādātu. Eiduka smaida - viņš arī vēlas to darīt.

“Viņš tiešām izrāda, ka viņš vēlas labprāt strādāt. Viņš citreiz, kad mēs ņemam jaunos zirgus uz pasākumu, pat pārdzīvo, ka mēs viņu neesam paņēmuši.

Viņš ir izlaists ārā aplokā, viņš skrien pakaļ treilerim, es taču gribēju strādāt! Pilnīgi var redzēt, ka viņš vēl labprāt strādās,” stāsta Eiduka.

Ko šī policijas vienība dara?

“Galvenokārt mēs patrulējam, piedalāmies dažādos masu pasākumos. Tieši tajos varam izmantot vienu no priekšrocībām, ko zirgs mums dod, kas ir pārredzamība, - esot pūlī, mēs esam apmēram 3,5 metru augstumā. Un redzam lielāku teritoriju,” skaidro Eiduka.

Piemēram, ja kādā pasākumā ir pazudis bērns vai sākas kautiņš, tad policists zirga mugurā to pamana ātrāk. Viņš caur cilvēku pūli pie nemierniekiem var veiklāk piekļūt.

“Diezgan bieži ir bijis, ka pazūd mazs bērns, pie mums atnāk vecāks, pasaka - bērnam bija zils “kepons”, zaļa jaciņa. Mēs, esot augšā, uzreiz identificējam visus, kuriem ir zilie “keponi”. Varam ātri izvirzīties caur cilvēkiem,” stāsta Eiduka.

Zirgs var arī aizturēt pārkāpēju, savaldīt un izkliedēt trakojošu pūli.

Parasti zirgi izvairās no šķēršļiem, arī cilvēkiem. Mēģina tos apiet. Policijas zirgs ir apmācīts pēc komandas doties virsū cilvēkam, kurš neizpilda policijas prasības pakļauties.

Ja tiek dota tāda komanda, tad zirgs cilvēku var arī apgāzt un piespiest.

“Kā viņš var apgāzt? Ar sānu. Var gan no priekšas, ejot virsū, vai no sāna, vai arī no aizmugures. Viņam ir izstrādātas gaitas no visām pusēm. Labi apmācīts dienesta zirgs, viņš aizstāj 10 policijas darbiniekus. Tādā brīdī, kad ir masu nekārtības un ir jāveido siena, tad ar šo sānu viņš ir tā kā 10 policijas darbinieki, sastājušies ar vairogiem.

Es viņam varu dot komandu atspiest, un viņš ar sānu atspiedīs protestantus,”  stāsta Eiduka.

Persijam gan šādas pieredzes vēl nav. Eiduka saka, Latvijā tādu situāciju nav bijis. Taču Persija karjerā ir bijuši gadījumi, kad viņu sūta virsū cilvēkam. Eiduka smejas, ja likumpārkāpējs redz šo zirgu soļojam virsū, viņš ātri padodas un izpilda policistu prasīto.

Senāk šos zirgus varēja redzēt patruļās dažādās vietās Rīgā. Tagad viņi galvenokārt dodas uz dažādiem pasākumiem.

Zirgu patruļas var redzēt vēl arī Pierīgā, piemēram, Biķernieku mežā, Dārziņos, dažreiz arī Zaķusalā. Zirgi ir noderīgi arī tādās vietās, kuras policists ar kājām nevar iziet lielo platību dēļ, bet ar auto tās nav izbraucamas.

Eiduka cer, ka zirgu patruļa ar laiku kļūs lielāka un policijas zirgus redzēsim arī Rīgas centra parkos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt