Pirmoreiz Putnu dienas «Cīruļos»

Pa ceļam uz Liepāju, Aizputes novada Kalvenes pagastā jau vairāk nekā 20 gadus apmeklētājus priecē Rīgas Zoodārza filiāle „Cīruļi” (tautā saukta arī par Kalvenes zoo). Tur šajā nedēļas nogalē – 11. un 12. aprīlī pirmo reizi notiks Putnu dienas.

No plkst. 12 līdz 15 „Cīruļos” pirmo reizi klaudzēs daudzi āmuri, jo tradicionālā Dzeņa darbnīca devusies ārpus Rīgas. Tas nozīmē, ka apmeklētājiem pieredzējušu zoodārza un „Cīruļu” speciālistu vadībā, kā arī lāču un lūšu saimes stingrā uzraudzībā būs iespēja iemācīties uzbūvēt pareizu būri mazajiem dobumperētājiem putniem zīlītēm, zvirbuļiem un mušķērājiem, kā arī izmēros lielākas piemērotas mājvietas mājas strazdiem. Turklāt pašu pagatavoto mākslīgo ligzdvietu netiks liegts nest līdzi un piekārt putniem tīkamā vietā savu māju apkaimē.

Šogad zoodārza Putnu dienās jau ir izgatavotas apmēram 400 mākslīgās ligzdvietas zīlītēm un māju strazdiem, tostarp 60 šīgada īpašie būri susuriem, kurus izvietos Daugavpils tuvumā dabas parka „Silene” teritorijā. Tāpēc visai pamatota ir cerība, ka pēc Putnu dienām „Cīruļos” Kurzemes pusē jaunus mājokļus varēs apmesties vēl apmēram 200 dobumos perējošo putnu ģimenes.

Gadu gaitā Dzeņa darbnīcā demonstrēta visdažādāko putnu mākslīgo ligzdvietu izgatavošana – gan ligzdas pamatne stārķiem, gan ligzdas kastes pīlēm un lauka piekūniem, gan būri garastes pūcēm, meža pūcēm un mazākajām pūcītēm – apodziņiem, gan mūsu zemes krāšņākajiem putniem zaļajai vārnai un pupuķim, gan sarežģītākas konstrukcijas būri erickiņiem, kuros labprāt olas dēj arī dzeguzes. Tāpat ir būvētas slēptuves sikspārņiem. Bet nu sadarbībā ar Latvijas Vides aizsardzības fondu un Daugavpils Universitātes dabas izpētes un vides izglītības centru (DU DIVIC) kārta pienākusi meža susuriem.

Meža susuris ir reti sastopams un iekļauts Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā. Tas dzīvo Latvijas dienvidaustrumos Daugavpils novadā dabas parkā „Silene”. Šis naktī aktīvais grauzējs apdzīvo jauktus skujkoku mežus ar lapu koku piejaukumu un attīstītu krūmu stāvu. Susuru apdzīvotos mežos neatņemama sastāvdaļa ir lazdas un ozoli. Šogad DU DIVIC paspārnē plānota meža susura dabas aizsardzības plāna izstrāde. Projekta ietvaros šim susurim piemērotās vietās tiks izvietotas 100 mākslīgās ligzdvietas, kas speciāli pielāgotas iemītnieku kontrolēšanai pētnieciskos nolūkos.

Izgatavojot būri susurim Putnu dienās „Cīruļos” ikviens apmeklētājs sniegs savu ieguldījumu šīs sugas izpētē un saglabāšanā. Un, kad aprīļa beigās šie zvēriņi modīsies no ziemas miega, tos sagaidīs jauni un labiekārtoti mājokļi.

Plašāk par meža susuri var palasīt šeit: http://www.latvijasdaba.lv/ziditaji/dryomys-nitedula-pallas/ un šeit: http://daba.gov.lv/public/eng/events/1997/

Protams, nu jau kādu laiku zoodārzā filiālē „Cīruļi” dzied cīruļi, kā arī ik pa laikam atpūsties kiangu aplokā nosēžas gulbji. Savukārt paši kiangi kodaļā viens otram sānus, tādējādi palīdzot tikt vaļā no biezā ziemas apmatojuma. Staltbriedis Kārlēns dižojas ar jauno ragu aizmetņiem, kurus lepni izrāda visiem interesentiem. Pavasarīgs noskaņojums arī kaimiņos esošajai vilku saimei un plēsīgo putnu kompleksa iemītniekiem.

Pūpolsvētdienā sagaidīti divi mazuļi, kuri šai dienai par godu tikuši pie vārda. Telīte Pūpola piedzimusi Latvijas zilās šķirnes govij, kura patlaban vēl krāj spēkus un tādēļ apmeklētājiem vēl nav redzama. Savukārt pavisam melna Pūpolīte pasaulē nākusi jaku mammai. Mazulīte itin jestri seko līdzi savai mātei un dzīvi interesējas apkārt notiekošo un vēro garām ejošos cilvēkus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti