Pirmo reizi Latvijā novēro garknābja šņibīti

Asaru pludmalē Jūrmalas pilsētā pirmo reizi Latvijā svētdien, 26. septembrī, novērota jauna bridējputnu suga – garknābja šņibītis Calidris tenuirostris, kas ir retums ne vien Baltijas reģionā, bet visā Eiropā, informēja Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāve Kitija Balcere.

Garknābja šņibīti Asaru pludmalē Jūrmalas pilsētā nofotografējusi Baiba Barkāne un kā nenoteikta putna attēlu ievietojusi dabas novērojumu portālā Dabasdati.lv. Sākotnēji suga noteikta kā regulāri caurceļojošais lielais šņibītis, taču viens no aktīvākajiem portāla lietotājiem Edgars Smislovs pamanīja, ka fotogrāfijā redzamais putns ir Eiropā ļoti reti ieceļojošais garknābja šņibītis.

Garknābja šņibītis Calidris tenuirostris Asaru pludmalē Jūrmalā

Garknābja šņibītis ir vidēja izmēra bridējputns, kas ligzdo Eirāzijas ziemeļaustrumu tundrās. Putna migrācijas ceļš ved uz dienvidiem. Parasti tie ziemo lielos baros piekrastēs no Dienvidāzijas līdz Austrālijai. Raksturīgi putniem migrācijas laikā ir tas, ka atsevišķi īpatņi nomaldās no ierastā maršruta, tādēļ reizumis garknābja šņibīši sasniedz arī Eiropu. Lietuvā, Igaunijā, Somijā līdz šim šī suga nav sastapta, savukārt Zviedrijā ir novērota trīs reizes (2005., 2012., 2015.).

Pēdējo reizi jauna putnu suga Latvijas savvaļā novērota 2021. gada 1. maijā Kolkā. Toreiz tā bija melnplecu klija Elanus caeruleus, ko novēroja Edgars Smislovs un Vladimirs Smislovs. 

Ikviens ir aicināts ziņot par putnu novērojumiem portālā Dabasdati.lv arī gadījumā, ja novērotā putna sugu pašu spēkiem nav iespējams noteikt, pievienojot pazīmi “nenoteikts”. Ja novērojums ir fiksēts fotoattēlā, putna sugu palīdzēs noteikt portāla Dabasdati.lv eksperti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt