Pirmā zemūdens tiešraides kamera izvietota Raķupē

Latvijas Dabas fonds (LDF) pirmo tiešraides kameru zemūdens pasaules vērošanai novietojis Ziemeļkurzemes upē Raķupē, kas ir labi zināma nēģu nārstošanas vieta, informē LDF.

Fondā norāda, ka Raķupe ir Irbes baseina upe, kas ir samērā dziļa un ar pastāvīgi augstu ūdens līmeni. Līdz ar to tā ir viena no retajām nēģu un lašveidīgo nārsta upēm, kura ir brīva no bebru aizsprostiem. Tāpēc Raķupē laikā no 2015.-2017. gada ierīkota Latvijā pirmā mākslīgā nēģu nārsta vieta – radīta mākslīga straujtece.

Latvijā šāda tipa upē tik apjomīgi apsaimniekošanas darbi veikti pirmo reizi. Pēc šiem darbiem jau pirmajā nārsta sezonā novēroti daudzi desmiti nārstojošu upes nēģu Lampetra fluviatilis un strauta nēģu Lampetra planeri. Līdz ar to Raķupe ir arī ievērojams paraugs tam, kā iespējams aizsargāt retās sugas un atjaunot Latvijā nozīmīgu zvejas resursu, norāda LDF.

"Raķupes mākslīgi radītā straujtece ir lielisks piemērs upes nēģu nārsta apstākļu uzlabošanai, tāpēc arī to izvēlējāmies zemūdens kameras novietošanai," stāsta dabas tiešraižu projekta vadītājs Jānis Ķuze.

"Šo tiešraidi varat izmantot kā dabisku "akvāriju", kurā iemītnieki pastāvīgi mainās. Tiešraide ir interesanta arī nakts laikā, kad prožektora gaismā iepeld dažādu sugu zivis."

Paredzams, ka nēģu nārstošana sāksies maija pirmajā pusē un turpināsies divas līdz trīs nedēļas. Daudzo upes baseinā esošo purvu dēļ ūdens Raķupē ir tumšs, tādēļ redzamība nav tāda kā strautos un upītēs, ko baro galvenokārt avoti.

LDF dabas tiešraides nodrošina astoto gadu, un 2018. gadā tām bija gandrīz 3,5 miljoni skatījumu visā pasaulē. Zemūdens kamera ir jauna tehnoloģiskā izaicinājuma pievārēšana, un arī šeit, tāpat kā putnu ligzdu kamerās, tiešraidi var nodrošināt, pateicoties "LMT" 4G pieslēgumam, norāda LDF.

Tiešraides no aizsargājamu putnu ligzdām un Raķupes zemūdens pasaules vērojamas mājaslapā "dabasdati.lv". Tiešraides kameru darbību nodrošina sabiedrības atbalsts – tiešraižu skatītāju ziedojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt