Rīta Panorāma

Pēta priežu ģenētiku

Rīta Panorāma

LU jauno tehnoloģiju un inovāciju diena. Telefonsaruna ar LU rektoru Indriķi Muižnieku

Pie Tasmanijas salas joprojām risinās glābšanas operācija rekordlielam skaitam pilotvaļu

Pie Tasmanijas salas risinās vērienīga pilotvaļu glābšanas operācija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Austrālijā satraukumu rada rekordliels daudzums vaļu, kas nomaldījušies un iestrēguši jūras krasta sēklī pie Tasmanijas salas. Par milzīgo jūras dzīvnieku dzīvībām jau vairākas dienas cīnās glābēji.   

Glābšanas operācijā pie Austrālijai piederošās Tasmanijas salas krastiem līdz šim reģistrēts lielākais skaits ūdens krastā iestrēgušo grindu jeb pilotvaļu, kāds jebkad bijis.

Nu jau atrasto jūras dzīvnieku skaits sasniedzis pustūkstoti, no kuriem gandrīz 400 gājuši bojā. Pagaidām izdevies izglābt mazāk nekā 100 vaļu.

“Mēs izmantojam metodi, kur zem vaļa tiek novietotas siksnas, kas piestiprinātas pie viena no zivju audzētavu kuģiem, Mums ir arī glābēju komanda ūdenī, kuras uzdevums ir palīdzēt transportēt vaļus no smilšu joslas dziļākā ūdenī, kur tie sasniedz lielāku peldspēju, un pēc tam laiva turpina pavadīt izglābtos dzīvniekus līdz vēl drošākam dziļumam. Tā kā siksnas ir piestiprinātas laivas sānos, tas drīzāk ir virzīšanas nevis vilkšanas process,” stāstīja Tasmanijas parku un savvaļas dzīvnieku dienesta vadītājs Niks Deka.

Pētnieki pauž bažas, ka arī izglābto vaļu izdzīvošana nav garantēta, jo dzīvnieki ir novājināti, uztraukti un apmaldījušies.

“Diemžēl ar dzīvnieka izglābšanu ne vienmēr viss tā arī beidzas – viņi var vēlreiz mainīt virzienu, iemesls varētu būt viņu vēlme atgriezties smilšainajos krastos, no kuriem viņi dzird skaņas, kuras izdveš citi vaļi, vai viņi vienkārši ir dezorientēti un ārkārtīgi uztraukti, un, iespējams, tik ļoti noguruši, ka dažbrīd nezina, kur atrodas. Taču atbrīvotie dzīvnieki tiek marķēti, lai varētu reģistrēt vaļus, kuriem mēģināts palīdzēt,” stāstīja dabas pētniece Vanesa Pirota.

Dabā pilotvaļi pārvietojas lielos baros, kas arī ir iemesls ievērojamajam iestrēgušo vaļu skaitam.

Joprojām nav zinātniski izskaidrots, kāpēc šie dzīvnieki izmetas ūdens krastā, bet dabas pētnieki lēš, ka iemesls varētu būt vaļu bara pilota nomaldīšanās no kursa.

Ir vairāki iemesli, kāpēc vaļi var izmesties krastos. Viens no tiem var būt kļūmīga navigācija. Šie dzīvnieki izmanto tā saukto eholokāciju. Varbūt kaut kas ir akustiski novibrējis zem ūdens, kas viņus nobiedēja, vai arī tas ir citu iemeslu dēļ, piemēram, vienkārša nomaldīšanās.

Šis nav pirmais šāda veida gadījums. Kā viens no lielākajiem ir bijis uz austrumiem no Tasmanijas salas esošajā Jaunzēlandē, kur 2017. gadā tika izskaloti vairāk nekā 600 pilotvaļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti