Zināmais nezināmajā

Eksperti: "Space X" lidojums ir jauna lappuse kosmosa izpētē un apguvē

Zināmais nezināmajā

Miķelis Grīviņš pēta ogotāju un sēņotāju stratēģijas, viņu motivāciju iet mežā

Pētnieks: Vainot sikspārņus Covid-19 izplatībā ir pārspīlēti un tendenciozi

Pētnieks: Vainot sikspārņus Covid-19 izplatībā ir pārspīlēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Covid-19 izcelsmi saista ar sikspārņiem, taču tas nav simtprocentīgi pierādīts, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” norādīja sikspārņu eksperts un Latvijas Universtātes Bioloģijas fakultātes vadošais pētnieks, docents Viesturs Vintulis.

Pagaidām par to, ka Covid-19 izplatībā vainīgi ir sikspārņi, pastāv tikai aizdomas: “Sikspārņos ir atrasts vīruss, kura genoms par 96% atbilst Covid-19. Problēma ir tā, ka apmēram līdzīgs procents genomu mums sakrīt arī ar šimpanzēm, bet mēs neesam šimpanzes. Kaut kāda radniecība tur ir. Var gadīties, ka tas ir kaut kādā veidā atceļojis no sikspārņiem, bet simtprocentīgu pierādījumu nav.”

Pētnieks uzsvēra, ka šobrīd nav pierādīts, ka sikspārņi ir saskārušies ar Covid-19. Tajā pašā laikā sikspārņu pētniekiem šogad rekomendē tos neķert rokās, jo teorētiski pastāv iespējas inficēt sikspārņus no cilvēka.

“Ir zināms, ka sikspārņi ir ārkārtīgi izturīgi pret vīrusiem un paši neslimo. Ir vēl vairāki momenti, kas liecina, ka sikspārņi varbūt nav tik milzīgs vīrusa avots. Tos vainot ir pārspīlēti un tendenciozi,” viedokli pauda pētnieks, piebilstot, ka arī iepriekš vairāku citu vīrusu izplatībā tikuši vainoti sikspārņi, taču tas netika pierādīts.

Pētnieks atgādināja, ka pastāv vēl viena Covid-19 izplatības versija – vainojams varētu būt pangolīns (bruņnesis). Tiek pieļauts, ka tas varētu būt pārnesis vīrusu no sikspārņiem uz cilvēkiem.

"Tam, ka vīruss parādījies, ir daudzi nosacījumi, viens no tiem – paši esam pārveidojuši vidi, līdz ar to nonākam ciešākā kontaktā ar to, kas tur dzīvo. Otrs – daudzi no vīrusiem (sākumā) bijuši lokāli izplatīti. Arī šobrīd aktuālais vīruss, ja tas ir no sikspārņiem, ir no vienas konkrētas sikspārņu sugas, kas ir sastopama Dienvidaustrumāzijā," pauda Vintulis.

"Tropi tiek ļoti ekspluatēti, un ir iespējas, ka kaut kas no sikspārņa vai kāda cita varētu pārlēkt. Tāpēc daudz izskan, ka šī nav pēdējā pandēmija, ko sagaidām. Būs vēl, jo mēs dabu pārveidojam un nonākam konfliktsituācijā," vērtēja Vintulis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti