Pētnieks: Papē uzstādītais murds būs pirmais pasaulē speciāli sikspārņiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Uzsākot vērienīgu starptautisku sikspārņu izpētes projektu, Latvijas un Vācijas biologi otrdien Papē - Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģisko pētījumu centrā - atklās pasaulē pirmo murdu, kas būvēts tieši migrējošo sikspārņu ķeršanai.

Pape ir viena no retajām vietām Eiropā, kur zināms - labvēlīgos laika apstākļos sikspārņi mēdz koncentrēties lielā skaitā. "Ir naktis, kad pāri jūrmalas kāpai šeit aizlido vairāki tūkstoši sikspārņi. Pirmais pasaulē - mēs uzdrošinājāmies rakstīt preses relīzē. Ir murdi Lietuvā, arī Igaunijā, bet šis ir pirmais, kas būvēts tieši sikspārņu ķeršanai un arī tiks izmantots pamatā tieši sikspārņu ķeršanai,” stāsta sikspārņu pētnieks Gunārs Pētersons.

„Ķeršanas metode ir citādāka, jo sikspārņus mēs ķeram nakts laikā, sēžot iekšā murdā un gaidot, kad tie ielido, un tad tie tiek ķerti vai nu ar rokām vai ar rokas ķeramtīkliem. Mēs izmantojam šo staciju kā monitoringa vietu. Mūs interesē salīdzināt pirms 20 gadiem iegūto informāciju, ķerot sikspārņus - ir mainījies sugu sastāvs vai nav mainījies šo 20 gadu laikā. Mūs interesē noķert sikspārņus, par kuriem nav zināmi pārlidojumi, un gredzenot viņus, lai noskaidrotu viņu pārlidošanu," skaidro Pētersons.

Projektu finansē Berlīnes Leibnica institūts dzīvnieku pētījumiem, kas kopā ar Latvijas zinātniekiem turpmākos gados sikspārņu ķeršanas murdu izmantos pētniecībai.

Jau ziņots, ka, sākot starptautisku sikspārņu izpētes projektu, Papē biologi atklās Latvijas un Vācijas biologi atklās pasaulē pirmo murdu, kas būvēts tieši migrējošo sikspārņu ķeršanai. Tas ļaus sikspārņus noķert lielā skaitā, kas ir izšķiroši svarīgi, lai rastu atbildes uz daudziem līdz šim neatbildētiem jautājumiem gan par šo zīdītāju fizioloģiju, gan ziemošanas vietām.

Kopš 1985.gada Papē noķerti vairāk nekā 16000 sikspārņu no visām Latvijā sastopamajām sugām, taču līdz ar jaunā murda uzstādīšanu šis skaits būtiski pieaugs.

Sikspārņi ir vienīgie zīdītāji, kuri spējīgi lidot. Pie sikspārņu kārtas pieder vairāk nekā 1100 sikspārņu sugu. Latvijā sastopami 16 sugu sikspārņi, puse no tām ir migrējošas. Visas Latvijā un Eiropā sastopamās sugas ir aizsargājamas.

Visi Latvijas sikspārņi ir izmēros nelieli vai sīki dzīvnieki, lielākais – rūsganais vakarsikspārnis – sasniedz tikai prāvas peles izmērus. Visi Latvijas sikspārņi ir naktī aktīvi dzīvnieki, kuri pārtiek no kukaiņiem. Tie jūtīgi reaģē uz pārmaiņām apkārtējā vidē, kas izraisa barības bāzes – kukaiņu – samazināšanos vai palielināšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti