Rīta Panorāma

Intervija ar Eviju Kropu par augstākās izglītības nozīmi

Rīta Panorāma

«Latvieši pasaulē» atklā jaunu izstādi un izlaušanās spēli bēgļu gaitās

Atklāts kucēna ačteļu noslēpums

Pētnieki atklājuši kucēna ačteļu noslēpumu

Atklāts kucēna ačteļu noslēpums - kā noskaidrojuši pētnieki, mājas mīluļu skatiens, kuram absolūti nevar pretoties, ir evolūcijas gaitā rūpīgi attīstīta īpatnība, lai pielāgotos saziņai ar cilvēkiem.  

Suņiem ap acīm ir attīstījušies muskuļi, kas ļauj savilkt cilvēkiem īpaši pievilcīgas grimases. Neliels sejas muskulis ļauj suņa acīm izveidot mīmiku, kas atgādina zīdaiņa sejas izteiksmi un raisa cilvēkos vēlmi to lolot.

ASV un Lielbritānijas pētnieki salīdzinājuši suņu un vilku anatomiju un konstatējuši, ka vilkiem tādu muskuļu nemaz nav.

Tātad sejas muskulatūras izmaiņas suņos notikušas evolūcijas gaitā – gadu tūkstošu laikā, kamēr suņi dzīvo līdzās cilvēkiem.

Attīstījušies muskuļi iekšējās uzacs pacelšanai suņiem ļauj veidot izteiksmīgas uzacis un radīt ilūziju par cilvēkam līdzīgu saziņu. Pētījumos secināts, ka suņi "kucēna ačteļu" grimasi izmanto tieši tad, kad cilvēks uz tiem skatās, tādējādi tiek pieļauts, ka tā ir apzināta uzvedība, lai ietekmētu cilvēku.

Kā norāda pētījuma autori, no evolūcijas viedokļa izmaiņas suņa sejas muskuļos bijušas apbrīnojami straujas un varētu būt tieši saistītas ar suņu pastiprinātajiem sociālajiem kontaktiem ar cilvēkiem. Pētījums arī apliecina, cik liela var būt sejas nozīme cilvēku uzmanības piesaistīšanā un cik nozīmīga sejas izteiksme var būt sociālā saskarsmē.

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti