Pētniece: Silto ziemu dēļ Latvijas purvos var iet mazumā lācenes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Aizejošais gads ir bijis siltākais kopš Latvijā veic laikapstākļu novērojumus, un tas būtiski ietekmē arī dzīvo dabu. Izmaiņas koku pumpurošanās un lapu plaukšanas laikā novērojamas jau daudzus gadus, taču pētījumi liecina, ka izmaiņas turpināsies, un kā vienu no piemēram var minēt lāceņu izzušanu no Latvijas purviem, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pēcdoktorantūras pētniece Gunta Kalvāne.

Intervija ar pētnieci Guntu Kalvāni
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pagājušajā ziemā baltalkšņi sāka ziedēt jau decembrī un janvārī. Daudziem lapu kokiem pumpurošanās bija pat divus mēnešus agrāk.

"Bet ziedēšana, kas ir maijā, tā bija par divām nedēļām agrāk nekā tipiski, savukārt vasarā jāsaka, ka tās fāzes un tās sākums, piemēram, ziedēšanas vai augļu nogatavošanās savā ziņā var teikt, ka izlīdzinājās. Un lauksaimnieki man arī saka, ka ražas esot bijušas labas," skaidroja Kalvāne.

Arī šoziem atsevišķi augi zied. Pa kādam augļu kokam, dārza puķei. Fenologi to sauc par otrreizējo ziedēšanu. Ja tā notiek vienu ziemu, tad lielu iespaidu uz augiem tas neatstāj, bet,

ja otrreizēja ziedēšana kļūst par ikgadēju notikumu, tad augi iztērē enerģiju, ko varētu veltīt ziedēšanai pavasarī, un tas var radīt nopietnākas sekas.

Klimata pārmaiņas lielu iespaidu var atstāt uz visiem labi zināmu augu sugu - lācenēm. "Lācenēm ir svarīgs ziemas miera periods, un, ja šīs negatīvās temperatūras neiestājas, tad attiecīgi arī savā ziņā apstājas tā auga attīstība. Savukārt vasarās purvos ir lielāks sausums, ko arī mani kolēģi apgalvo. Līdz ar to tad lācenes izzūd no teritorijām, kur tās ir bijušas. Tās pakāpeniski atkāpjas uz ziemeļiem, un tas notiek Norvēģijā, Somijā, un es domāju, ka arī pie mums Latvijā," tā Kalvāne komentēja Norvēģijas zinātnieku pētījumu par klimata pārmaiņu ietekmi uz lācenēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti