Labrīt

Kurā valstī dzimst vairāk bērnu – Latvijā vai Īrijā?

Labrīt

Lāčplēša ordeņa stāsti. Jānis Osvalds Zēbergs un kara šausmu atstātās sekas

Pētniece: Klimats pasaules vēsturē nekad nav mainījies tik strauji kā šobrīd

Pētniece: Klimata pārmaiņas Latvijā iezīmēsies ar lielāku nenoteiktību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Klimata pārmaiņas Latvijā iezīmēsies ar lielāku nenoteiktību dabas norišu prognozēšanā, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docente, pēcdoktorantūras pētniece Gunta Kalvāne.

Viņa norādīja, ka saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem, pēdējos 30 gados gada vidējā gaisa temperatūra valstī ir pieaugusi par 0,7 grādiem. Latvijā novērojami intensīvāki nokrišņi, kam nav piemērota lielākā daļa pilsētu kanalizāciju un ūdensapgādes sistēmu. Kokiem tiek reģistrēta agrāka ziedēšanas peridoda iestāšanās, bet vēlāka aukstuma perioda iestāšanās nozīmēs to, ka jūra rudens vētrās turpinās noskalot stāvkrastus, jo zeme nebūs sasalusi.

"Aizvien grūtāk var prognozēt [dabas norises]. Aukstuma viļņi ietekmē elektroenerģijas patēriņu. Vasarā - karstuma viļņi, kas ietekmē lauksaimniecību. Ir augšanas sezonas izmaiņas," skaidroja pētniece. Viņa norādīja, ka, lai cīnītos ar klimata pārmaiņu sekām, ir jādara daudzas paralēlas lietas, kurās jāiesaistās gan valstij un pašvaldībām, gan arī pašai sabiedrībai. "Nevar cerēt, ka, tikai pārejot uz alternatīvajiem enerģijas avotiem, problēma tiks atrisināta," tā Kalvāne.

KONTEKSTS:

11 tūkstoši zinātnieki no daudzām pasaules valstīm apvienojušies, lai brīdinātu par klimata izmaiņu radītajiem draudiem.

Jaunais pētījums publiskots vienlaikus ar jaunākajiem datiem par vidējo temperatūru pasaulē. Tie liecina, ka šā gada oktobris bijis siltākais meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Tomēr zinātnieki pētījumā izmanto arī citus rādītājus, tai skaitā cilvēku un dzīvnieku skaita pieaugumu, lauksaimnieciskās ražošanas negatīvo ietekmi, mežu platības samazināšanos, kā arī pieaugošo fosilā kurināmā patēriņu. Zinātnieki uzsver - pārmaiņu ietekme varot būt nopietnāka, nekā prognozēts līdz šim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti