Dienas ziņas

Uz Jelgavas poliklīnikas jumta top urbānais bišu dārzs

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Gads pēc meža ugunsgrēka Garkalnē

Pērn izdegušajā Garkalnes mežā pētīs, kā veidojas jauns mežs

Pirms gada karstā jūlija dienā Garkalnē izcēlās plašs meža ugunsgrēks, kas sev līdzi paņēma lielu daļu jaunus sastādītus kokus. Mežziņi teritorijā izlēmuši veikt eksperimentus – daļu izdegušās jaunaudzes nezāģēt un pētīt ataudzi, kā arī cer teritorijā sagaidīt zaļās vārnas. Nākamgad plānots stādīt jaunus kokus, taču ugunsgrēks paildzinājis konkrētā meža attīstību teju par pusgadsimtu.  

Ugunsgrēks skāra 21 hektāru Garkalnes meža teritorijas, bet tikai tagad, kad koki ir nozāģēti un drīzumā arī atlikušie sašķeldoti, tad varēs apjaust plaši nodegušo teritoriju. Dzēšanas darbi Garkalnē notika trīs nedēļas, šobrīd pēc deguma atstāti tikai divi hektāri teritorijas, kas cieta ugunsgrēkā.

SIA "Rīgas meži" mežzinis Andris Upenieks stāstīja: "Pēc deguma līdz gada beigām mēs neko nedarījām, mēs veicām novērojumu, jo uzreiz nevar pateikt, kurš koks ir zaudējis un cik lielā platībā audze zaudējusi augtspēju. Praktiskās darbības norisinājās šogad ziemas beigu mēnešos un pavasara sākumā."

Iesākumā tika izzāģētas pieaugušās audzes, bet nākamajā cēlienā jaunaudzes. Mežzinis paredz, ka 10 līdz 20 gadu laikā te atkal varēs ogot un sēņot, tiesa gan, līdz pilnīgai meža ataugšanai būs jāgaida ilgāks laiks. 

Pirmais meža degums šeit bija 70. gadu beigās, bet otrs 90. gadu sākumā, stāstīja mežzinis Upenieks. Pērn pastāvēja risks, ka uguns tiks līdz privātmājām, bet iedzīvotāji cītīgi izraka joslu teju kilometra garumā, lai novērstu bīstamību. Šogad savukārt izveidota jauna mineralizēta josla pusotra kilometra garumā. 

Pēc Garkalnes meža ugunsgrēka daļa teritorijas ir atstāta neskarta. Taču tas ir darīts ar zinātnisku nolūku.

Upenieks skaidroja: ""Silavas" zinātnieki arī veiks pētījumus, kā izdegušajā jaunaudzē dabiski attīstās un ieaugas jaunā priedīte un veidojas jaunais mežs. Trīs gadu periodā mēs skatīsimies. Mežs te būs."

Tikmēr vietējie iedzīvotāji jau apraduši ar tukšo teritoriju. Uzrunātie garkalnieši sacīja:

"Jā, es dzirdēju, ka te bijis diezgan plašs ugunsgrēks, bet pati neesmu bijusi pagājušogad uz vietas." 

"Savādāka sajūta, kad visus šos septiņus gadus dzīvojot, bija mežs apkārt, bet tagad plašs izcirtums. Tagad vismaz vairāk saulīte spīd, tagad tur var iet sauļoties. Savā ziņā nav jau slikti, protams, lieli zaudējumi."

Meža ugunsgrēku statistiku nosaka laikapstākļi, atzina mežu eksperti. Šogad vasara ir pateicīga, lai uguns sev līdzi nepaņemtu plašas audžu teritorijas. 

Valsts meža dienesta pārstāvis Zigmunds Jaunķiķis norādīja: "Šis gads ir mierīgāks, galvenokārt pateicoties salīdzinoši vēsajam pavasarim, arī pārējā laika posmā, kad tika izsludināts ugunsnedrošais laika posms no 2. maija. Ik pa brīžam, kas ir nokrišņi, ugunsbīstamību nedaudz mazina. Uz šo brīdi no gada sākuma ir reģistrēti 247 meža ugunsgrēki ar izdegušo kopējo meža zemes platību 201 hektārs, no kuriem 66 ir jaunaudzes." 

Garkalnē meža ugunsgrēka seku likvidēšana turpināsies un nākamgad zemi plānots sagatavot jaunu koku stādīšanai. Uz pāris kokiem izlikti arī zaļās vārnas būri ar cerību, ka reti sastopamā putnu suga šo vietu saukts par savām mājām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt