Pēcpusdiena

Pasaules veselības organizācija aicina domāt par drošību uz ūdens

Pēcpusdiena

Skolu Zvaigžņu reitingā līderpozīcijas saglabā Rīgas Valsts 1. ģimnāzija

Daina Zvejsalniece: „Dārzs ir mana mācību klase”

Permakultūras metodes entuziaste: Dārzs ir mana mācību klase

Daina Zvejsalniece no Rēzeknes novada Rogovkas jau vairākus gadus sava dārza apsaimniekošanai izmanto permakultūras metodes. Gan kļūdoties, gan no kļūdām mācoties, Daina sapratusi, ka tas ir veids, kā dārza darbus padarīt vieglākus un arī videi draudzīgākus.

"Rekur – manas pirmās permakultūras dobes. Kad atbraucu no permakultūras festivāla, sāku rudenī likt nogrieztās puķes, lapas un pēdējo zālīti. Un tas pakāpeniski trūd un veido to auglīgo slānīti,"  viņa stāstīja Latvijas Radio.

Daina Zvejsalniece ir dārzniece jau 30 gadus, apsaimnieko vairāk nekā hektāru lielu platību. Ar visu tiek galā pašas spēkiem, lai gan daudzi netic, kā to var izdarīt.

"Kā es saku, tas ir mans fitness. Jo cilvēkam ir jākustas. Kustēšanās, būšana brīvā dabā, svaigā gaisā, man liekas, – kas var būt skaistāks!"

viņa skaidroja.

Iepazīstot permakultūras saimniekošanas metodes, Daina no sākuma gan šaubījusies, taču ar laiku pārliecinājusies, ka tās strādā un samazina arī laiku, kas jāvelta dārzam.

"Permakultūra saka, ka mēs nerokam, mēs neravējam, mēs nebarojam augus, mēs to visu apvienojam ar mulčēšanu, caur organiskajām mulčām," viņa skaidroja.

Kā uzsvēra dārzniece, būtiskākais dārzā ir spēt par to parūpēties. Bija laiks, kad dārzniece savā dārzā apjauta, ka nespēj viena vairs tikt galā ar nebeidzamo ravēšanu. Šobrīd viņas dārzā ravēšana ierastā veidā vairs nav nepieciešama, vien ik pa laikam šur tur ir jāizrauj kāda nezāle, kas tomēr izspraukusies no nomulčētās augsnes. Arī mulča ir regulāri jāatjauno, to Daina dara, liekot virsū svaigi pļautu zāli, sienu vai salmus.

"Kad es tikko sāku to darīt, tad citi teica: Klausies, tev nav tāda izirdināta zeme, tev tur siens samests. Nē, man nepatīk! Un es saku: "Zini, ja man tas atvieglina darbu un ja maniem augiem tas patīk, tad man ļoti patīk!" viņa stāstīja.

Lai saprastu, kas der dārzā un kas ne, ir daudz jāeksperimentē. Šobrīd Dainu permakultūra ir tā aizrāvusi, ka viņa iedvesmo arī citus pielietot savos dārzos permakultūras metodes.

Viņa izrādīja: "Un vai nav skaista mix dobe! Jo permakultūra saka, – audzējiet mix sējumā, nevis monokulturā. Jo, ja mēs runājam par kukaiņiem, kad atlido, piemēram, kāpostu baltenis, – kukaiņi neredz tavu kāpostu,  viņi iet uz smaržu."

Bet, ja kopā ar kāpostiem tiek audzētas kliņģerītes vai kādi ēteriskie augi, tad kukaiņiem smaržas sajūk kopā. Daina permakultūras metodes izmanto arī puķu dobēs. Dārzā kompozīcija veidota tā, lai puķes būtu viena pie otras un nezālēm vairs tur nebūtu vietas.

Dainas Zvejsalnieces dārzs Rēzeknes novada Rogovkā

"Ja ir mizas, tad apakšā ir ģeotekstils, ja ir zāle, tad tur ir augsne apakšā. Un, piemēram, šī  dobe, ko es saucu par ziedu strautiem, – viņa ir kā ziemciešu kolekcija. Un šeit stādījums ar tādu domu – puķes, kuras var ilgi augt bez pārstādīšanas," skaidroja Daina.

Dārzniecei šis ir darbīgs laiks, jo pērn kopā ar meitu izveidoja ''Dainas Dārznieku skolu'', mācot citiem par skaista un praktiska dārza ierīkošanu, nupat kā uzņēma pie sevis ciemiņus "Mājas kafejnīcu dienās", bet sestdien, 30. jūlijā, Dainas dārzā notiks permakultūras festivāls.

Dārzniece uzsvēra – nedrīkst padoties bailēm, bet ir vienkārši jādara!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt