Pēc stundu garas pastaigas Jānis un Linda uz apģērba uziet pat 20 ērces

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šogad daudz tiek runāts par ērču agro aktivitāti, tomēr kukaiņu pētnieki nesteidz apgalvot, ka ērces būtu īpaši vairāk sastopamas nekā citus gadus. Tikmēr Linda un Jānis novērojuši, ka stundu garās pastaigās var saķert līdz 20 ērcēm.

Jānis un Linda plastmasas maisiņos salasījuši veselu ērču kolekciju. “Šogad kaut kā ļoti agri pieķērās pirmās ērces, un tas mums bija liels pārsteigums,” stāsta Linda. Tad Jānis devās pastaigā pa tām vietām, kur parasti dodas viņu suņi. Rezultātā pēc stundu vai pusotras stundas pastaigas uz biksēm atrastas 10-20 ērces.

Entomologs Mārtiņš Kalniņš gan nesteidz apgalvot, ka šogad pavasarī ērces būtu aktīvākas vai to būtu vairāk: “Man tā nešķiet. Lai varētu to droši pateikt, ir jāveic normāli, zinātniski pētījumi. Tas, ka mums šķiet, ka ērču ir vairāk vai mazāk, skaidrojams ar to, ka bieži vien esam ļoti dažādās situācijās. Vienreiz izejam vietā, kur ērču mātei bijis barības objektu, tā sadējusi oliņas un kāpuri veiksmīgi pārziemojuši.”

Latvijā ir deviņu sugu ērces, bet visbiežāk sastopamas suņu un taigas ērces.  Viena ērču mātīte vidēji izdēj 2000–8000 oliņas.

Latvijā ērces parasti mostas marta beigās vai aprīļa sākumā, kad gaiss tikko iesilis. Taču šogad siltā ziema ļāva ērcēm  palikt nomodā arī janvārī un februārī.

Pilnībā no ērcēm izvairīties nevar, saka entomologs, piebilstot – reiz viņš atradis ērci arī birojā Rīgā. Tomēr ir vietas, kur ērču ir mazāk vai vairāk. Biežāk sastopamas tās būs vietās, kur tās var tikt klāt zīdītājdzīvniekam vai putnam, piemēram, krūmājos. Bet mazāk būs piemājas mauriņā.

Zināms, ka ērcēm ir arī garšas īpatnības, tomēr tas nav īpaši izpētīts, kas viņām vairāk garšo. Kalniņš apstiprina, ka ir cilvēki, kuriem ērces nemēģina piesūkties.

Cilvēks ar encefalīta vīrusu var inficēties, ja tam piesūcas inficētā ērce. Tāpat to var saķert, lietojot uzturā inficētu mājdzīvnieku nevārītu pienu, krējumu, biezpienu.  Tāpat ar vīrusu iespējams inficēties, saspiežot pirkstos inficētu ērci un vīrusu ieberzējot pušumos.

“Manuprāt, labākais veids, kas ir pret ērcēm, ir potēties, lai samazinātu risku saslimt ar ērču encefalītu. Ja tā ir piesūkusies, labāk kādas divas trīs nedēļas  pasekot līdzi savam veselības stāvoklim. Ir arī citas slimības, ko ērces pārnēsā, un tās var ārstēt, bet tas ir jāsāk savlaicīgi,” stāsta Kalniņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti