Panorāma

Sarucis pieteikumu skaits studijām Latvijas augstskolās

Panorāma

Panorāma

Daugavas pludmales Rīgā bez cilvēkiem

Pēc neattīrītu notekūdeņu ieplūšanas Daugavas peldvietas Rīgā – bez cilvēkiem

Pirms nedēļas Daugavā tika iepludināti 77 000 kubikmetru neattīrītu Rīgas notekūdeņu. Veselības inspekcija Lucavsalas peldvietā konstatējusi fekālo piesārņojumu, kur aizvien spēkā aizliegums peldēties. Nedēļu pēc notekūdeņu ieplūšanas Rīgas oficiālajās peldvietās manāma neierasta aina – pūļu vietā tukšums.

Kā novēroja Latvijas Televīzija, Martins un Amanda Rīgas centrā domīgi raugās Daugavas ūdeņos. Šodien viņi upē peldēties neplāno. "Pasēdēt pie Daugavas, neko īsti vairāk arī nevajag," atzina Martins.

Turpat netālu vienā no Rīgas neoficiālajām peldvietām Edgars makšķerē zivis. Pagaidām neko vēl nav izdevies noķert. Arī viņš upē peldēties netaisās. "Pēc skata es varu pateikt, ka zilaļģes sāk pamazām vairoties siltā ūdenī. Tāds zaļgans ūdens, bet tā neko dižu nemanu. Es labāk aizbraucu uz jūru nopeldēties. Daugavā es peldējos tikai bērnībā, tagad ne pārāk gribas," viņš atzina.

Stipro lietusgāžu laikā Daugavā 12. jūlijā nonāca 77 000 kubikmetru neattīrītu Rīgas notekūdeņu. Tā rezultātā Veselības inspekcija piesardzības nolūkos aicināja nepeldēties Daugavas peldvietās Lucavsalā,  Ķīpsalā, Rumbulā, arī Vecāķu pludmalē.

Tieši nedēļu pēc notekūdeņu ieplūšanas Daugavā oficiālajās Rīgas peldvietās valda neierasta aina. Ierasto pūļu vietā šeit ir pilnīgs tukšums.

Glābējs Ričards Rasums skaidroja, ka lielākā daļa cilvēku ir informēti par peldēšanās aizliegumu, tomēr ik pa brīdim gadās kāds, kurš tomēr Daugavā vēlas atveldzēties.

"Cilvēki ir nedaudz sašutuši par situāciju un uzdod jautājumus, kādēļ šāda situācija izveidojusies un kas ir arguments, kādēļ nedrīkstētu to darīt. Neliels šoks ir, bet cilvēki pārsvarā ir saprotoši un reaģē objektīvi, un cenšas bērnus no ūdenstilpēm atturēt," teica Rasums.

Dienas gaitā Rīgas oficiālajās peldvietās Daugavā aizliegums peldēties tika atcelts. Izņēmums ir Lucavsala. Tam pamatā ir 14. jūlijā veikto analīžu rezultāti.

Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis norādīja: "Tur analīžu rezultāti uzrādīja lielu mikrobioloģisko piesārņojumu, līdz ar to tur šobrīd ir aizliegts peldēties."

Veselības inspekcija Lucavsalā 14. jūlijā ņemtajās analīzēs konstatējusi fekālo piesārņojumu. Peldēšanās šādā ūdenstilpē īpaši bīstama var būt bērniem, gados vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar novājinātu imunitāti.

Kadiķis skaidroja: "Sekas ir atkarīgas no katra cilvēka organisma un viņa veselības stāvokļa, cik stipra ir imūnā sistēma. Kritiskos gadījumos būs paaugstināta temperatūra, vēdera sāpes, caureja, nelabums. Sekas var būt diezgan nopietnas, cilvēki nokļūst arī slimnīcā."

Lucavsalā tagad jāveic atkārtotas analīzes. Ja viss būs kārtībā, tad jau tuvākajā laikā cilvēkiem arī šajā pludmalē tiks atļauts peldēties.

Veselības inspekcijā stāsta, ka piesārņojums Daugavā, ja neattīrīti notekūdeņi tiek iepludināti tikai retos gadījumos, nesaglabājas ilgi – maksimums nedēļu. Inspekcijā arī aicina iedzīvotājus peldēties tikai tajās peldvietās, kurās regulāri tiek veiktas ūdens kvalitātes analīzes. Tādu visā Latvijā ir vairāki simti.

KONTEKSTS:

Pagājušās nedēļas sākumā galvaspilsēta piedzīvoja tik ilgstošu un intensīvu lietu, ka nācās veikt neattīrītu notekūdeņu izlaides Daugavā. Neattīrīto kanalizācijas ūdeņu avārijas izlaides parasti notiek pie Voleriem. Taču pagājušo otrdien iedarbinātas vēl divas avārijas izlaides.

Spēcīgo lietavu laikā Rīgas notekūdeņu apjoms pieauga par 125 procentiem. Lai neapdraudētu attīrīšanas iekārtu darbu, avārijas izlaides procesā Daugavā tika nopludināti 77 tūkstoši kubikmetru neattīrītu notekūdeņu, tajā skaitā kanalizācija.

Ņemot vērā, ka lielo lietusgāžu laikā Daugavā lietus un sadzīves kanalizācijas pārslodzes dēļ nonākuši neattīrīti notekūdeņi, līdz ūdens analīžu rezultātu saņemšanai Rīgas pašvaldība ieteica nepeldēties trīs peldvietās Daugavā – Lucavsalā, Lucavsalas līcī un Ķīpsalā, kā arī jūras līča peldvietā Vecāķos. Patlaban spēkā ir aizliegums peldēties Lucavsalas pludmalē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti