Stāsti

"Rīgas Cirkam" pakāpeniski jāatsakās no savvaļas dzīvnieku izmantošanas

Stāsti

Ēnas Latvijas Radio studijā

Šopavasar gājputni atgriežas agri

Pavasara tuvumu apliecina pirmo gājputnu atgriešanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Šogad Latvijas teritorijā jau novērotas vairākas pavasara gājputnu sugas. Jau pagājušās nedēļas sākumā Nīcas novadā fiksēti agrākie pavasara migrantu novērojumi - zosis. Savukārt citviet Latvijā manīti vairāki lauku baloži un ķīvītes. Ornitologi prognozē, ka arī atsevišķas dzērves varētu ierasties Latvijā jau tuvākajās dienās, jo Lietuvā tās jau novērotas.

Zosis, lauku baloži un ķīvītes šajā gadā jau manītas dažādās vietās Latvijā. Daži no pirmo gājputnu novērojumiem patiešām bijuši ļoti agri uz citu gadu fona.

Latvijas Putnu fonda valdes loceklis ornitologs Kārlis Millers norāda, ka atlidojušās putnu sugas gan ir tuvākie migranti, proti, putni, kas salīdzinoši ar citām sugām ziemojuši pavisam netālu no Latvijas, piemēram, Polijā vai Vācijā. Pirmos atlidojušos pavasara migrantus ornitologi mēdz dēvēt arī par izlūkiem, kas ieradušies ieņemt labākās ligzdošanas vietas.

''Visām četrām sugām tie ir agrākie novērojumi, piemēram, meža zosīm par nedēļu ātrāk, sējas zosīm par piecām dienām, ķīvītei tikai viena diena. Jautājums cits – kad šīs sugas parādīsies lielā skaitā. Zosīm, ķīvītēm pietiek ar nulli grādu, plus vienu, plus diviem grādiem, ja ir atklāti, atkusuši lauki, tad atrod barību pietiekamā daudzumā,'' stāsta Millers.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības ornitologs Mārcis Tīrums vēl papildina, ka pagaidām ieradušies pāris putnu no katras no minētajām sugām. Lielais pavasara putnu migrantu vilnis gaidāms martā.

Taču arī citu sugu putni - kā dzērves - nelielā skaitā, iespējams, tuvākajās dienās parādīšoties Latvijas teritorijā:

''Par to liecina kaimiņvalsts Lietuvas dati, kur aizvadītajās brīvdienās pat vairākās vietās nekā pie mums novērotas ķīvītes, tur ir arī lauka cīruļi, sila cīruļi, dzērves, dzeltenie tārtiņi redzēti, tātad tas tikai laika jautājums – divas trīs dienas, un arī pie mums kāds novēros. Statistika liecina, ka sestdienās, svētdienās putnu vērotāji ir aktīvāki un tad arī ir vairāk novērojumu.''

Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Andris Dekants arī apstiprināja, ka iedzīvotāji aktīvi iesūta ziņas portāla dabasdati.lv. Novērojumi par pirmajiem gājputniem bijuši lielākoties Latvijas dienvidos un Kurzemē, kā arī meža zosis manītas pat Jūrmalas teritorijā. Iedzīvotāji arī kopumā aizvadītajā gadā dabas novērojumus iesūtījuši īpaši aktīvi.

''Ja no 2008. līdz 2014. gadam kopā bija 100 tūkstoš novērojumi, tad 2015. gadā vien tika pievienoti 100 tūkstoši novērojumi, 83% no tiem ir putnu novērojumi. Sagaidām, ka šogad augs novērojumu skaits un lietotāju skaits. Aicinu sūtīt savus novērojumus un ziņot, to var darīt caur mobilo lietotni viedtālruņos – jūs varat būt dabā, jebkur, vajadzīgs tikai telefons, nav obligāti jābūt pie datora,'' dabas draugus mudina Dekants.

Tāpat par pirmajiem Latvijā pamanītajiem pavasara putniem iedzīvotāji aicināti ziņot arī portālā Latvijasputni.lv sadaļā ''Pavasara migranti 2016''.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti