Pastniektauriņi – dabā un uz pastkartēm

No 30. jūnija līdz 9. jūlijam Latvijas Universitātes (LU) Botāniskajā dārzā norisināsies Pastniektauriņu dienas, kurās Tropu tauriņu mājā varēs baudīt īpaši lielu skaitu eksotisko pastniektauriņu Heliconius melpomene, kā arī nosūtīt īpaši šim notikumam sagatavotu pastkarti uz jebkuru vietu Latvijas teritorijā, informē LU Preses dienests.

Jūnija izskaņā LU Botāniskā dārza Tropu tauriņu mājā būs vērojams īpaši liels skaits garspārnu tauriņu ģints Heliconius pārstāvju. Pastniektauriņu dienas Tropu tauriņu mājā norisināsies sadarbībā ar Latvijas Pastu. Īpaši šim notikumam tiek gatavotas speciālas pastkartes. Pasākuma norises laikā nedēļas nogalēs 1. un 2. jūlijā, kā arī 8. un 9. jūlijā katrs Latvijas Universitātes Botāniskā dārza apmeklētājs varēs šo pastkarti bez maksas nosūtīt draugiem, radiem vai citiem tuviem cilvēkiem visā Latvijā.

Pastniektauriņa dabiskais izplatības areāls plešas no Centrālamerikas vidienes līdz pat Dienvidamerikas vidienei. Pastniektauriņi apdzīvo galvenokārt tropu lietus mežu joslu. Dažādos izplatības reģionos pastniektauriņi ir krāsoti atšķirīgi, taču kopumā tos visus vieno līdzīgs 'krāsu kods' - spārnu pamattonis ir melns ar koši sarkanām vai kontrastējoši baltām joslām. Pastniektauriņu tēviņi un mātītes pēc izskata ir ļoti līdzīgi un vizuāli teju nav atšķirami. Interesanti, ka savstarpēji šie tauriņi sazinās ar smaržu (feromonu) palīdzību. Līdzīgi kā citiem garspārnu tauriņiem, patstniektauriņiem raksturīgs lēns lidojums ar sekliem spārnu vēzieniem. Tas pastniektauriņus atšķir no pārējiem dienas tauriņiem. Pastniektauriņi barojas ar ziedu nektāru, taču tiem piemīt unikāla spēja pārtikt arī no ziedputekšņiem.

Viena no vārda “pastniektauriņš” (angliski “postman”) izcelšanās leģendām saistīta ar pastniekauriņu īpašību ātri apgūt un atcerēties vietas, kurās ir ziedoši augi. Šie garspārnu tauriņu ģints pārstāvji zināmos maršrutus regulāri atkārto, apciemojot katru ziedu dienu no dienas, tādējādi radot asociāciju ar pastnieku, kas katru dienu piegādā pasta sūtījumus vienā un tajā pašā maršrutā.

Pasākuma laikā būs iespēja apmeklēt arī tematisko ekskursiju “Kur augi ar tauriņiem satiekas”. Ekskursijas apmeklētāji varēs tuvāk iepazīt tauriņu ikdienas dzīvi, uzzināt neparastākos tauriņu pasaules faktus, kā arī vērot krāšņos tropu lidoņus. Ekskursijas otrajā daļā gida pavadībā izzinās tauriņu un augu pasaules ciešo mijiedarbību. Pastniektauriņu dienās ekskursijas notiks piektdien, 30. jūnijā plkst. 18.00, svētdien, 2. jūlijā plkst. 12.00 un piektdien, 7. jūlijā, plkst. 18.00. Šo ekskursiju laikā padziļinātāk varēs iepazīt tieši pastniektauriņus Heliconius melpomene. Dalības maksa ekskursijā – 2 eiro papildus ieejas biļetei. Vietu skaits ekskursijā ir ierobežots. Iepriekšēja pieteikšanās obligāta, rakstot uz [email protected] vai zvanot 67450860 (Agnese).

Bet, gatavojoties Pastniektauriņu dienām, Tropu tauriņu mājā aicina apmeklētājus tuvāk iepazīt tauriņu pasaules noslēpumus, apmeklējot jaunu tematisko ekskursiju “Kur augi ar tauriņiem satiekas”. Tematiskās tauriņu ekskursijas pirmajā daļā gida pavadībā ekskursijas dalībnieki apmeklēs LU Botāniskā dārza Tropu tauriņu māju, kur saistošā veidā varēs tuvāk iepazīt tauriņu ikdienas dzīvi, uzzinot neparastākos faktus par tauriņu pasauli un savām acīm vērojot krāšņos tropu lidoņus, kā arī uz savas ādas izbaudot eksotisko tropu klimatu.

Ekskursijas otrā daļa noritēs dārzā, izzinot tauriņu un augu pasaules ciešo mijiedarbību. Ekskursijas dalībnieki varēs iepazīt augus, kas nespētu eksistēt bez tauriņiem un augus, bez kuriem nespētu eksistēt tauriņi. No gida stāstītā varēs uzzināt neparasto zīdtauriņu stāstu, ielūkoties tauriņu ēdienkartē, kā arī noskaidrot, kā tauriņus pievilināt savam dārzam.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt