«Pastardienas velvi» papildina ar jaunām sēklu rezervēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Globālajā sēklu glabātavā Svalbārā pievienotas jaunas sēklas no vēl vairākiem simtiem augu sugu. Glabātava tiek saukta arī par "Pastardienas velvi" un "Noasa šķirstu", tajā paredzēts glabāt visu pasaulē sastopamo lauksaimniecības kultūru sēklu rezerves. Šis bija pirmais rezervju papildinājums, kopš glabātavu uzlaboja labākai aizsardzībai no klimata pārmaiņām, no kurām nav pasargāta arī Arktika.

Pagājušajā nedēļā Globālajā sēklu glabātavā Arktikā Norvēģijas arhipelāgā Svalbārā ievietoja 60 000 jaunus sēklu paraugus. Tagad tajā atrodas jau vairāk nekā miljons paraugu.

Starp jaunpievienotajām sēklām – sīpoli no Brazīlijas, guāras pupiņas no Centrālāzijas un savvaļas puķes no prinča Čārlza mājām Lielbritānijā.

Jauno sēklu noglabāšanu drošībā skatīja arī Norvēģijas premjere.

"Norvēģija drošību uztver ļoti nopietni. Tāpēc esam veltījuši laiku un resursus, lai nodrošinātu, ka glabātava ir aprīkota ar mūsdienīgām tehnoloģijām un sēklas ir drošībā," teica Norvēģijas premjerministre Erna Solberga.

Atvērta 2008. gadā, sēklu glabātava, cirsta klintīs 130 metrus virs pašreizējā jūras līmeņa, atrodas 1200 kilometrus no Ziemeļpola.

Tās krājumi paredzēti, lai atjaunotu kultūraugu ģenētisko daudzveidību, ja to skars ārkārtēji laika apstākļi, kari vai citas katastrofas.

To dēvē gan par "Noasa šķirstu", gan "Pastardienas velvi". Mūžīgais sasalums garantē, ka pat gadījumā, ja glabātavas saldēšanas iekārta sabojāsies, sēklas neaizies bojā.

Tomēr pirms dažiem gadiem Arktikā bija neparasti augsta temperatūra, un ieejas tunelis applūda lietus un mūžīgā sasaluma kušanas kombinācijas rezultātā. Pati glabātava palika neskarta, bet tās uzlabošanai tika iztērēti 20 miljoni eiro, tostarp izveidojot jaunu, ūdensdrošu ieejas tuneli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti