Rīta Panorāma

Intervija ar LB Monetārās politikas pārvaldes vadītāja vietnieku, ekonomistu Mārtiņu Bitānu

Rīta Panorāma

Intervija ar politologu Filipu Rajevski

Papildina pasaules "Sarkanajā grāmatā" iekļauto sugu sarakstu

Pasaules «Sarkanajā grāmatā» iekļauj jaunas sugas – galvenokārt ūdens iemītniekus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Laikā, kad Kanādas pilsētā Monreālā notiek starptautiskā ANO konference par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu, Starptautiskā Dabas un dabas resursu aizsardzības savienība papildinājusi aizsargājamo dzīvnieku sugu sarakstu. "Sarkanās grāmatas" mērķis ir ne tikai pasargāt sugas no izzušanas, bet arī likt domāt par ilgtspējīgu izmantošanu.

"Daudzas sugas ir svarīgas arī kā cilvēku pārtika, tāpēc jāpārliecinās, ka to izmantošana ir ilgtspējīga," norādīja pētnieks Kreigs Hiltons-Teilors. "Mēs nesakām – neizmantojiet tās. Mēs rūpējamies, lai to izmantošana būtu ilgtspējīga. Daudzas no šīm sugām ir arī svarīgas ekosistēmām.

Piemēram, koraļļi ir ļoti svarīgs jūras biotops, un, tiem izzūdot, milzīga ietekme būs uz visu okeānu."

Eksperti šoreiz aicina īpašu uzmanību pievērst ūdens iemītniekiem, jo tie ir paslēpti cilvēku acīm. Piemēram, pīlāra koraļļu populācija, kas dzīvo Karību jūras reģionā dziļumā līdz 25 metriem, pēdējo 30 gadu laikā samazinājusies par 80%, un suga no neaizsargātās kļuvusi par kritiski apdraudētu.

Jūras gliemenes tiek plaši izmantotas cilvēku uzturā, un tās apdraud pārzveja un nelikumīga ieguve, kā arī klimata izmaiņas un ūdens sasilšana.

Izzušana draud 20 no 54 sugām, tāpēc tās atzītas par īpaši aizsargājamām. Nopietni apdraudēta ir arī leģendārā okeāna iemītniece jūras govs jeb dugongs. To populācija kritiski apdraudēta Austrumāfrikā, kur dzīvo vairs tikai apmēram 250 īpatņu. Šie dzīvnieki barojas ar jūras aļģēm, un cilvēku saimnieciskā darbība iznīcina šos biotopus.

Arī Latvijā ir sava "Sarkanā grāmata", kur iekļautas tieši mūsu valstī apdraudētas sugas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti