Dienas ziņas

Rugāju jaunieši pārstrādā apģērbu

Dienas ziņas

Karstajā dienā sauļojas un peld

Atklāts dabas un tehnoloģiju parks «Urda»

Pārgaujas novadā pie atkritumu poligona izveidots vides izglītības centrs «Urda»

Blakus atkritumu apsaimniekošanas centram "Daibe" Pārgaujas novadā izveidots Latvijā pirmais vides izglītības centrs, kur ikvienam būs iespēja izzināt vides un dažādu mūsdienu tehnoloģiju sinerģiju. Jaunatklātais dabas un tehnoloģiju parks "Urda" veidots tā, lai tur būtu iespējams uzzināt, kā rodas dažādas lietas, kāda ir to ietekme uz vidi un kas ar tām notiek, kad tās nonāk atkritumos. Šī būs vieta, kur zināšanas smelties gan bērnudārzu audzēkņiem, gan augstskolu un universitāšu pētniekiem.  

Dabas un tehnoloģiju parka "Urda" apmeklējums būs piedzīvjums ikvienam, jo tur skolā apgūtās teorētiskās zināšanas bērni atbilstoši savam vecumam varēs pārbaudīt vidē. Zinošu pasniedzēju vadībā "Urdas" apmeklētāji varēs eksperimentēt laboratorijā vai apmeklēt izziņu taku un pētīt dažādus procesus dabā.

“Tāpat mēs dosimies uz “Daibi”, kur mēs redzam, ka zemi vajag saudzēt, kā šeit norit attīrīšanas procesi, lai pēc tam tām lietām, kuras mums vairs nav vajadzīgas, lai tās nedarītu pāri videi,” stāsta centra “Urda” direktore Dace Lāce.

Iepazīstoties ar izglītības iespējām, ko sniedz "Urda", pedagogi atzina, ka šī būs vieta, kur skolēniem ir vērts apmeklēt vismaz reizi gadā, lai darbotos praktiski un paši veiktu dažādus eksprimentus. “Skatos ,ka plauktos ir acetons un dažādas vielas – paeksperimentēt. Ja tās sajauc kopā, ielej zemē vai uguni pieliek klāt, kā tas viss var iespaidot mūsu dzīvi un zvēriņu dzīvi, kas mežā dzīvo,” saka Beverīnas novada bērnudārza “Pasaciņa” audzinātāja Anita Galubovska.

“Kāpēc ir vērts šeit atbraukt? Lai saprastu, kur nonāk atkritumi un ka mēs tos ražojam pārāk daudz. Tas kalns jau parāda to, ka atkritumu mums ir bezgala daudz. Mums ir jāmāācs dzīvot videi draudzīgāk. Ceru, ka nākotnes cilvēki to sapratīs, jo mēs vēl daudz grēkojam,” saka Stalbes vidusskolas bibliotekāre Inta Rajecka.

Gandarīts par paveikto ir Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents. Viņaprāt, strādājot plecu pie pleca ar atkritumu apsaimniekošanas centra "Daibe" speciālistiem, novadā izveidots moderns vides izglītības centrs. Tas ir gan praktisks, gan funkcionāls. “Lai šeit uz vietas ir gan laboratorijas, gan telpas lekcijām, gan iespēja prakstiski darboties, un to mums vajadzēja visvairāk,” pauda Vents.

Vides izglītības centram jau izveidojusies sadarbība ar piecām Latvijas augstskolām, kuru mācībspēki tur vadīs nodarbības skolēniem un pedagogiem. Savukārt studenti veiks dažādus pētījumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti