Pusdiena

Pusdiena 24.10.2016

Pusdiena

Pusdiena 25.10.2016

Pārdaugavas iedzīvotāji cenšas nosargāt kokus Hāmaņa muižas apkārtnē

Pārdaugavas iedzīvotāji «karo» ar pašvaldību pret koku nociršanu un cer uz Hāmaņa muižas atjaunošanu

Pārdaugavas Kuldīgas ielas iedzīvotāji cenšas nosargāt kokus Hāmaņa muižas apkārtnē, kurus apdraudējumu dēļ Rīgas dome ieplānojusi nocirst. Iedzīvotāji sākuši vākt parakstus pret zaļās zonas postīšanu muižas apkārtnē un arvien gaida senās koka ēkas atdzimšanu sabiedrības vajadzībām.

Kuldīgas ielas sākumā līdzās Hāmaņa muižai trīs varenas papeles ielas malā šobrīd iedzīvotāji apvilkuši ar krāsainiem dzijas diegiem. Vietējās iedzīvotājas Dace Erenpreisa un Vita Krastiņa tuvējā muižas parkā atrāda vēl arī citus kokus, kurus pašvaldība nolēmusi likvidēt, taču apkaimes kopiena un aleju aizsardzības biedrība, kura ielas kokus jau vienreiz nosargājusi pirms 10 gadiem, ar to nav mierā un vāc parakstus pret deviņu koku izciršanu šajā apkārtnē.

„Komunikācija ar pašvaldību ir pārvērtusies nelielā karā.

Un ļoti jau negribētos iet cīnīties par savu taisnību tiesas ceļā, bet laikam jau nekas cits neatliks. Šis parks pie muižas ir ļoti iecienīts, jo daudzi vēlas to apbūvēt un izcirst tos kokus jau daudzus gadus. Mēs esam par nākotnes plānu un projektu. Par to, lai tiktu saglabātas vecās vērtības parkā, kuras rada mums arī labu gaisu šajā apkaimē,” stāstīja Erenpreisa.

Parakstu vākšanā pat iesaistījušies vietējie uzņēmumi - kāds neliels veikals un kafejnīca. Līdz šim savākti 185 paraksti, kurus aktīvisti plāno iesniegt Vides ministrijā un Rīgas domē. Pašvaldības Mājokļu un vides departamenta pārstāve Inga Ivanova skaidroja, ka atļauja iepriekš minēto koku nociršanā Kuldīgas ielas apkaimē izdota jau pērn un tos likvidēt plānots līdz šī gada beigām tieši apdraudējuma dēļ: „Šajā Kuldīgas ielas posmā ir četras kalstošas papeles un viena kalstoša kļava. Tāpat Slokas ielā 41a Kuldīgas ielas malā ir vēl četras bojātas papeles.

Mēs necērtam kokus tikai tāpat vien, bet tikai tad, ja tam ir pamats.

Ļoti vecām papelēm vējā zari lūst, un šo bīstamību ir izvērtējuši un apsekojuši dažādi eksperti un speciāla komisija, kas skata šos jautājumus.”

Iedzīvotāji arī atzina, ka arvien gaida, kad pašvaldība izskatīs iespēju atjaunot pašu muižu, lai saglabātu mantojumu un padarītu to arī atvērtu iedzīvotājiem.

2007.gadā ugunsgrēkā cietusī Hāmaņa muiža patlaban ir pašvaldības pārvaldībā, tā ir iekonservēta, un ēka arī burtiski šobrīd izskatās pēc skārda konservu bundžas.

Īpašuma departamenta vadītājs Oļegs Burovs skaidroja, ka šo gadu gaitā arvien nav beidzies tiesas process ar iepriekšējo ēkas nomnieku SIA „Mono”. Pašvaldība muižas atjaunošanā ieguldīt neplāno, īpašumu, visticamāk, izsolīs.

"No vienas puses liels zemes gabals un laba vieta. Taču īpašums ir sliktā tehniskā stāvoklī, lai arī tas ir konservēts, kā jebkurā koka būvē, tur ieguldīt vajag ļoti daudz. Ko vajadzētu saprast pretendentiem, ka nekādā gadījumā šajā zemes gabalā nevarēs nojaukt muižu un attīstīt kādu projektu pavisam jaunā ēkā. Hāmaņa muižu viennozīmīgi būs jāatjauno, un to, kas zudis ugunsgrēkā, tas būtu jārekonstruē no vēsturiskajiem ēkas plāniem,” norādīja Burovs.

Kuldīgas ielas iedzīvotāji Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā vēl iesnieguši iniciatīvu, lai arī parku kopā ar 19.gadsimta Hāmaņa muižu atzītu par aizsargājamu arhitektūras pieminekli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti