Sadaļas Sadaļas

Par pludmalē pamanītiem ronēniem šogad ziņo mazāk

Kopš brīža, kad Baltijas jūras Rīgas līča piekrastē sastapts šajā sezonā pirmais roņu mazulis, saņemti 280 iedzīvotāju zvani ar lūgumu glābt ronēnus, informēja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Aiga Priede. Tas ir teju divreiz mazāk nekā pērn. Palīdzība šogad bijusi nepieciešama vien diviem ronēniem.

Salīdzinoši aukstā ziema krietni ietekmējusi roņu skaitu Latvijas piekrastē. Šogad ronēnus pludmalē var sastapt daudz retāk, par ko arī liecina saņemto zvanu skaits – pagājušajā gadā, roņu sezonai sākoties, mēneša laikā tika saņemti turpat 500 zvani, turpretī šogad tikai 280 iedzīvotāju zvani. 

“Roņu mazuļi kopumā ir veselīgi un, ja vien nav savainoti, cilvēku palīdzība tiem nemaz nav nepieciešama. Nelielais zvanu skaits arī vedina uz domām, ka sabiedrība pamazām sāk pierast pie tā, ka ik gadu pavasarī pludmalē var sastapt ne vien cilvēkus, bet arī roņu mazuļus, kuri, gluži tāpat kā cilvēki, šeit atpūšas, lai pēc tam atkal dotos savās ikdienas gaitās. Var novērot, ka sabiedrība ar katru gadu kļūst zinošāka un, pludmalē sastopot roņu mazuli, jau zina, kā rīkoties – cilvēki paši ar nelieliem mietiņiem, lentām vai pludmales smiltīs novelkot līnijas, norobežo telpu ap ronēnu un aicina līdzcilvēkus mazulim netuvoties. Atsevišķos gadījumos pat smiltīs ticis uzrakstīts aicinājums ļaut ronēnam atpūsties,” stāstīja DAP Pierīgas reģionālās administrācijas Dabas izglītības centra vadītāja Agnese Balandiņa.

Aicinājums saudzēt roņus

Uz Rīgas Zooloģisko dārzu atlabšanai DAP vides inspektori šosezon pārveduši tikai divus roņu mazuļus.

Ņemot vērā, ka ronēni nav bijuši suņu sakosti, to izdzīvošanas izredzes ir salīdzinoši lielas.

Lai arī turpmāk pludmalē izskalotie ronēni būtu pasargāti no suņu kodumiem, kas visbiežāk mēdz būt nāvējoši, suņu saimnieki tiek aicināti, dodoties pastaigās pludmalēs, savus četrkājainos draugus turēt piesietus pavadā.

DAP atgādināja, ka vislielākā palīdzība piekrastē gulošam ronēnam ir miers un drošība, ko arī aicina tiem nodrošināt. Pludmalē atpūtušies un atguvuši spēkus, ronēni paši atkal dosies atpakaļ jūrā, kur ir to dabiskā vide.

Palīdzība nepieciešama tikai bīstami savainotiem un ļoti novārgušiem ronēniem. Ja ronēns ir apaļīgs un veselīgs, tas jāatstāj mierā un no tā jāturas pa gabalu. Nekādā gadījumā  iedzīvotājiem pašiem nav atļauts tos glābt, bakstīt, grūst vai kā citādi aiztikt, jo tā var tikt apdraudēta gan ronēna, gan glābēja veselība.

Redzot pludmalē savainotu vai novārgušu ronēnu, var zvanīt DAP pa tālruņa numuriem: 27878099 (Kurzeme), 26424972 (Pierīga) un 26329412 (Vidzeme). Nepieciešamības gadījumā pārvaldes speciālisti dosies pie roņu mazuļa un, pēc situācijas izvērtēšanas lems par turpmāko rīcību – roņa pārvietošanu vai nogādāšanu  uz Rīgas Zooloģisko dārzu atlabšanai. Savukārt, atrastu mirušu roņu gadījumā jāinformē vietējā pašvaldība, jo bojā gājušo dzīvnieku savākšana ietilpst pašvaldību funkcijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt