Par Latvijas 2018. gada augu izvēlētas madaras

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvijas Botāniķu biedrība par 2018. gada augu ir izvēlējusies madaras jeb Galium ģinti, informē Latvijas Botāniķu biedrībā.

Madaras nav tik plaši sastopamas kā dziedniecības pienene vai baltais āboliņš, tomēr tās pazīst teju katrs, jo tā ir viena no Jāņuzālēm, bez kuras šie svētki nebūtu pilnīgi, skaidro biedrībā.

Madaras sastopamas ne vien pļavās, bet arī mežos, purvos un ūdeņu malās. Kopumā Latvijā sastopamas 17 madaru sugas.

Visplašāk sastopama un vislabāk zināma ir baltā madara – tā aug pļavās un ganībās, sugām bagātās ceļmalās un mežmalās.

Ziemeļu madara un īstā (dzeltenā) madara sastopama retāk – galvenokārt sugām bagātos dabiskos zālājos. Miešķis jeb smaržīgā madara vislabāk jūtas platlapju mežos, bet Šultesa madara reti konstatējama Latvijas dienvidaustrumos un tā ierakstīta Sarkanajā grāmatā.

Madaru zinātniskais nosaukums Galium cēlies no grieķu vārda gala, kas nozīmē piens. Tas tāpēc, ka vairākās Eiropas valstīs madaras izmantotas siera recināšanai.

Gan ziemeļu madaras, gan īstās madaras mūsu senči izmantojuši dzijas krāsošanai, nokrāsojot materiālu oranži dzeltenos, sarkanīgos toņos.

Senatnē madaras izmantotas arī kā ārstniecības augi, sevišķi ieteicamas bija vannas un peldes, jo madarām piemīt nomierinošas īpašības un tās veicina ādas atjaunošanos, skaidro biedrībā.

Auga nosaukums angļu valodā – Bedstraw norāda uz šī auga izmantošanu siena matraču un spilvenu pagatavošanā, jo vairākām madaru sugām ir izteikta kumarīna jeb sienam raksturīgā smarža.

Izņemot īsto jeb dzelteno madaru, visām Latvijas madarām ir sīki, balti ziedi. Vairākām madaru sugām to augļi, stublāji un lapas ir klātas ar sīkiem āķīšiem, ar kuriem šīs auga daļas pielīp dzīvnieku vilnai, lai tiktu aiznestas uz citu vietu.

Madaras ir nozīmīgs dabisko zālāju augs, kuru labprāt ēd ganību dzīvnieki. Daudz dažādu sugu kukaiņi ir iecienījuši madaras kā barības augu,

tostarp krāšņie naktstauriņi – lielais un mazais madaru sfings.

"Atšķirībā no citu gadu izvēlētajiem gada augiem, kas ir reti sastopami, par madarām aicinājums būs pilnīgi cits – Latvijas simtgadē katram savu madaru pļavu, kurā plūkt Jāņuzāles un pīt vainagus! Un kopsim šīs pļavas, lai tās saglabātos arī nākamajām paaudzēm!" atzīmē Latvijas Botāniķu biedrība.

Jau ziņots, ka par 2017. gada augu tika izvēlēta dzeltenā salmene.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti