Par klimata pārmaiņām māca jau skolas pirmajās klasēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

To, kā Latvijā mainās klimats, kā to ietekmē globālā sasilšana, pēta Latvijas Universitātē (LU). Piemēram, Rīgā vidējā gaisa temperatūra kopš 1795. gada pieaugusi par 1,3 grādiem.

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes darbinieki kopā ar Norvēģijas Lauksaimniecības un vides pētniecības institūtu, Latvijas Dabas fondu  un Mazpulkiem ar dažādu eksperimentu palīdzību palīdz bērniem saprast, kas ir klimats un kā tas mainās. Izstrādāti jauni mācību materiāli pedagogiem.

"Mūsu pārliecība ir tāda, ka ir jāsāk ar mazākajiem, un tad viņi ļoti labi izaudzina arī savus vecākus.

Ja tu izstāsti skolēnam, kas ir labāk klimatam un videi draudzīgāk, tad viņš aiziet un pasaka – man zinātnieks teica, ka [tā un tā]... Un tas varētu mainīt sabiedrību,"  saka LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pētniece Gunta Kalvāne.

Eksperimenti, kas labāk palīdz bērniem saprast klimata pārmaiņas un to, kas ir ogļskābā gāze, ir visdažādākie. Tiek sildītas improvizētās zemeslodes ar un bez CO2, tiek mērīta temperatūra, tiek salīdzināts, cik ātri uzsilst, piemēram, asfalts, ūdens un meži.

Skolniece Alise saka, ka sapratusi -jo vairāk uz zemes ir CO2, jo paliek karstāks, kas ir slikti videi.

Šādā veidā aptuveni 1000 bērniem visā Latvijā izskaidrotas klimata pārmaiņas un tas, kā var censties tās mazināt. Pērn Parīzē 195 valstu līderi vienojās samazināt siltumnīcefektu izraisošo gāzu emisijas tā, lai turpmāk vidējā gaisa temperatūra pasaulē nepaaugstinātos vairāk kā par diviem grādiem.

"Tas, ko zinātnieki ir pierādījuši, ir - ka klimats mainās. Tas ir fakts. Tas, ko zinātnieki vēl līdz galam nezina, ir - kādas būs sekas," norāda Kalvāne.

"Klimats ir mainījies visu laiku. Tas, ko saka skeptiķi – arī ledus laikmets mums bija, bet, kas ir jāatceras, ka nekad klimats nav mainījies tik strauji, kā tas ir noticis pēdējo 100 gadu laikā. Tas, protams, ir dabisks, bet cilvēku ietekmēts un radīts process," klāsta Kalvāne.

Lai iepazītu vidi, bērni arī dodas dabā. Piemēram, bērni no Staļģenes. "Esam no laukiem, un mums ir ļoti svarīgi, lai ne tikai šiem bērniem, kas pašlaik darbojas Mazpulkā, būtu tīrs gaiss un laba zeme, bet arī paliktu nākamajām paaudzēm. Šodien daudz ko iemācījāmies, apskatījāmies un, cerams, ka kādu arī ieinteresējām padziļināti pētīt šīs lietas," pauž Staļģenes Mazpulku vadītāja Anda Skrupska.

Arī ikviens Latvijas iedzīvotājs var palīdzēt zinātniekiem, izmantojot aplikāciju "dabasdati".

Šobrīd visi Latvijas iedzīvotāji tiek lūgti ziņot par ievu ziedēšanu, un informēt pētniekus par to var gan ar mobilās aplikācijas palīdzību, gan vienkārši apmeklējot mājaslapu dabasdati.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti