Par gada atradumu botānikā pasludina pļavas linlapes atradni Medumos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ceļojošā balva „Gada atradums” pasniegta Danai Krasnopoļskai no Daugavpils Universitātes (DU) par jaunu pļavas linlapes (thesium ebractaetum) atradni aizsargājamā ainavu apvidū „Augšzeme” Medumu apkārtnē pie Latvijas-Lietuvas robežas, informē Latvijas Botāniķu biedrības pārstāve Agnese Priede.

Pļavas linlape ir daudzgadīgs, neliels 10-30 centimetru santalkoku dzimtas pusparazītisks lakstaugs. Šis augs pēc izskata ir necils, taču Latvijā tas sastopams ļoti reti – pēdējos gados zināmas vairs tikai piecas sešas atradnes, bet vairākas agrākos laikos zināmās atradnes, visticamāk, iznīkušas vai iznīcinātas.

Augs mūsdienās sastopams tikai Austrumlatvijā. Suga sastopama galvenokārt dabiskos zālājos, reizēm arī skrajos mežos un ceļmalās.

Augs ir Latvijā īpaši aizsargājama suga, iekļauta arī Latvijas Sarkanās grāmatas 1.kategorijā, kurā ietilpst sugas, kurām draud iznīkšana. Tas atrodas arī Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā. Sugas izplatības areāls aptver daļu Austrumeiropas (Polija, Krievijas Eiropas daļa, Latvijas austrumu daļa, Lietuva, Ukraina, Baltkrievija, Rumānija) un daļu Centrāleiropas (Čehija, Austrija, Vācija), bet kopumā atradņu visā Eiropā ir maz. Suga kā īpaši apdraudēta iekļauta Eiropas Savienības Biotopu direktīvā.

Katru gadu Latvijas Botāniķu biedrība pasniedz ceļojošo balvu „Gada atradums”, kas tiek piešķirta par īpaši nozīmīgiem jauniem floras atradumiem Latvijā. „Gada atraduma” balva kļuvusi jau par ilggadēju tradīciju un tiek pasniegta jau 12.gadu pēc kārtas.

Danas Krasnopoļskas atradums ir nozīmīgs un būtiski papildina zināšanas par šīs sugas izplatību Latvijā, kā arī apstiprina, ka Medumu apkārtnē 1977.gadā atrastā suga šajā apvidū joprojām ir sastopama.

Gada atraduma balvai tika pieteikti arī citi reti sastopamu sugu atradumi. Uvis Suško bija pieteicis jaunas, līdz šim nezināmas bālziedu brūnkātes (orobanche pallidiflora), pūkainās asinszāles (hypericum hirsutum), rūgtās drudzenītes (gentianella amarella), lielās noragas (pimpinella major), vidējās rasenes (drosera intermedia), Lēzeļa lipares (Liparis loeselii), matveida glīvenes (potamogeton trichoides), mieturu hidrillas (hydrilla verticillata), mazās najādas (najas minor) un jūras najādas (najas marina) atradnes. Julita Kluša gada balvai bija pieteikusi pirmoreiz Latvijā savvaļā konstatētu svešzemju sugu - dārzbēgli platlapu dedestiņu (athyrus latifolius) un līdz šim Latvijā tikai divas reizes konstatētu svešzemju augu sugu lapaino sunīti (bidens frondosa).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti