Dienas ziņas

Jāpaplašina uzņēmumu iespējas strādāt zaļajā režīmā

Dienas ziņas

Virszemes TV skatītājiem būs jāpārskaņo kanāli

Zināms gada dzīvnieks, putns un augs

Par 2022. gada augu Latvijā atzīta Eiropas saulpurene

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvijā izraudzīts 2022. gada dzīvnieks, putns un augs: par gada dzīvnieku kļuvis mazākais Latvijas plēsējs, kurš var sasniegt 20 centimetru garumu un 100 gramu svaru; gada putna gods ticis svīrei, bet 2022. gada augs ir Eiropas saulpurene.

Augs

2022. gada augs ir pļavu iemītniece – Eiropas saulpurene.

Augs ir ar dzelteniem un apaļiem ziediem. Izskata dēļ tai mēdza piešķirt maģiskas īpašības. To izmantoja, lai aizbaidītu no mājām ļaunos garus.

Skandināvu teikas vēsta, ka saulpurenes to skaistuma dēļ iecienījuši meža iemītnieki – troļļi. Saulpurene zied maijā un jūnija sākumā un ir viegli indīga.

Gada dzīvnieks

Mazo veiklo mednieci ar asajiem zobiem dabas muzejā raksturo kā profesionālu peļēdāju. Zebiekstes mazais augums palīdz dzīties pakaļ vismazākajiem medījumiem.

Zebiekste
Zebiekste

Latvijas Nacionālā dabas muzeja muzejpedagoģe Una Bērziņa sacīja: "Viņa ir tik maza un tieva, ka var sekot pelēm pat viņu alās, kur no citiem dzīvniekiem peles varētu paslēpties."

Bet spēcīgais sakodiens palīdz nomedīt arī par sevi trīs līdz četras reizes lielāku dzīvnieku. Zebiekstes pārvietojas zemsedzē. Ziemā tām ir balts, mīksts kažoks, kura dēļ dabā to grūti pamanīt. Bet tieši ziemā visbiežāk var manīt dzīvnieka klātbūtni, redzot tā pēdas sniegā.

"Ļoti, ļoti maziņas plēsēja pēdas. Centimetru, pusotra platas. Pārvietojas lēkšojot, parasti ir pa četrām kopā," skaidroja Bērziņa.

Gada putns

Bet gada putna gods ir piešķirts svīrei. Tā gan ir viegli pamanāma, bieži uzturas lidojumā un izdod skaļus saucienus. Pēc izskata to bieži sajauc ar bezdelīgu vai mājas čurksti, taču tās ir mazākas un ar gaišu vēderu. Svīre dzīves lielāko daļu pavada lidojumā. Augot tā var pat trīs gadus ne reizi nenosēsties uz cietas virsmas.

Svīre
Svīre

Ornitologs Agnis Bušs pauda: "Jūs svīri nekad neredzēsiet tupam uz vadiem vai zemes. Ja tā ir, tā ir bezdelīga vai čurkste. Svīres ir īsti vasaras vēstneši, jo atgriežas maija vidū, un tad var teikt, ka ir sākusies ornitoloģiskā vasara, kas ilgst līdz augusta vidum, kad mēs sakām “beidzas ornitoloģiskā vasara”, jo svīres aizlido."

Svīre var lidojumā gan baroties, gan pāroties, gan arī gulēt. Diemžēl to populācija Eiropā mazinās. Tai patīk dzīvot pilsētās un ciemos, ligzdas veidojot māju spraugās, bet ēku renovāciju dēļ ligzdošanas vietu kļūst arvien mazāk.

"Eiropā tā ir sarūkoša suga. To skaits samazinās, lai gan Latvijā to skaits daudzmaz ir kārtībā," sacīja ornitologs.

Svīrēm var izlikt tieši tām paredzētus putnu būrīšus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti