Papīra izšķērdēšanu lietošanas instrukcijās var apturēt tikai paši patērētāji

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pērkot sadzīves tehniku, mēs tiekam ne vien pie kārotās preces, bet arī pie veselas kaudzes izšķērdīgi izmantotiem papīriem, piemērām, instrukcijām vairākās valodās. Bez šādas papīra kaudzes varētu iztikt, kas pavisam noteikti būtu draudzīgāk videi, bet izskatās, ka, lai kaut kas mainītos, jārīkojas vien pašiem patērētājiem, secināja LTV raidījums “Vides fakti”.    

Kāds raidījuma skatītājs, iegādājoties veļasmašīnu, bija pārsteigts brīdī, kad ieraudzīja veselu kaudzi ar lietošanas instrukciju grāmatiņām 13 valodās.  Vides Aizsardzības kluba viceprezidente Elita Kalniņa šādu papīra izšķērdēšanu sauc par “vienkārši drausmīgu”, un, lai gan uzņēmuma ražotā elektrotehnika ir videi draudzīga, jo taupa elektrības un ūdens resursus, “ir pārvilkta svītra visiem labiem nodomiem” ar šādu “ārprātīgu paku” ar instrukcijām. 

Uzņēmuma “LG Electronics Latvia” pārstāvis Vjačeslavs Sergejevs raidījumam e-pastā skaidroja, ka lietošanas instrukciju pievienota ražošanas procesā un to valodu skaits ir atkarīgs no valstīm, kurās šī veļas mazgājamās mašīnas varētu tikt pārdotas.

“Šis process ir pietiekami sarežģīts gan no ražošanas, gan no piegādes puses. Instrukciju biezums ir saistīts ar produkta specifiku. Tā kā veļas mazgājamās mašīnas nepareiza lietošana ir saistīta ar daudziem riskiem, kuri saistīti gan ar elektrību, gan ar ūdens pieslēgšanu, gan ar daudziem citiem faktoriem, kuri var tieši un netieši ietekmēt veļasmašīnas lietošanas ilgumu un tās lietotāja drošību, tad instrukcijā ir jāparedz daudz informācijas,” skaidroja uzņēmuma pārstāvis.

Raidījums norāda, ka informācijas pieejamība elektroniskā veidā būtu viens no risinājumiem, bet tajā pašā laikā jāatceras, ka ir cilvēki, kuri neizmanto internetu.

Speciālisti norāda, ka pilnīgi bez grāmatiņām drukātā veidā nevaram iztikt.

Rīgas Tehniskās universitātes asociēta profesore Jūlija Gušča, ka pavisam atteikties no instrukcijām nevar, jo tad patērētājs preci izmantotu citādi, nekā to paredzēja ražotājs, un “tad viennozīmīgi atkal iestātos vides problēma” – tehnika nolietojas ātrāk, nekā tas ir paredzēts un tad faktiski vides slodze būs vēl lielāka nekā no tā papīra.

“Gan atkārtotā ražošana, gan detaļu nomaiņa - atkal enerģijas patēriņš, ūdens patēriņš un tā tālāk,” norādīja Gušča. 

Vides ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere sacīja, ka šajā gadījumā patērētāji varētu būt pietiekami atbildīgi un norādīt, “ko mēs gribam, jo pieprasījums un piedāvājums tomēr ir ļoti cieši saistīts un tālāk jau tās ir sarunas ar ražotāju, kuri šobrīd nodrošinās visiem iespējamiem gadījumiem”.

Patērētājs varētu veikalā atteikties no nevajadzīgām grāmatiņām, bet “jautājums, vai veikals tālāk šo informāciju pienācīgi apstrādā un izmanto”.

“Bet ir arī dažādas asociācijas, kas pārstāv šos konkrētos ražotājus un izplatītājus, piemēram, Latvijas Elektrisko un elektronisko iekārtu ražotāju asociācija, kurai varētu paust šo viedokli, kas tālāk var informēt gan ražotājus tepat Latvijā, gan attiecīgos ražotājus ar kuriem viņi sadarbojas ārpus Latvijas teritorijas,” norādīja Vesere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti