Pamestā ligzdošanas apvidū Kurzemē atgriezies melnais stārķis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc 17 gadu pārtraukuma Kurzemē netālu no Zlēkām atgriezies melnais stārķis un izvēlējies perēšanai Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu veidoto mākslīgo ligzdvietu.

Dabas aizsardzības pārvaldē informē, ka melnais stārķis atgriezies ilggadīgā ligzdošanas iecirknī Kurzemē netālu no Zlēkām, kuru bija pametis jau pirms 17 gadiem, kad nolūza koka zars, kurā atradās stārķa ligzda.

Jau šobrīd vairumam melno stārķu cālēni ir izšķīlušies, taču, vēl pirms ligzdošanas sezonas aprīlī un maijā pārbaudot pēdējos gados neapdzīvotās ligzdvietas, nereti tiek konstatēti pārsteidzoši fakti,” norāda Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Helmuts Hofmanis.

Melno stārķu populācijas saglabāšanai galvenās pūles tiek veltītas dabisko ligzdu vietu aizsardzībai. Tomēr, ja dabīgā ligzda ir kritusi un stārķim nav iespēju uzbūvēt jaunu ligzdu, tiek būvēti mākslīgās ligzdas pamati. Netālu no Zlēkām esošajā melno stārķu ligzdošanas apcirknī pirms pāris gadiem Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti blakus ligzdas kokam uzbūvēja mākslīgo ligzdas platformu, kādu stārķi labprāt mēdz izmantot.

Jau otro gadu Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar AS “Latvijas valsts meži” turpina realizēt retās un īpaši aizsargājamās putnu sugas – melnā stārķa – ikgadējo ligzdošanas sekmju monitoringu.

Sadarbojoties un apmainoties ar informāciju, abu iestāžu melno stārķu eksperti putnu ligzdošanas sezonas laikā visā valsts teritorijā pārbaudīs vairāk nekā 290 melno stārķu ligzdošanas vietu, novērtējot to apdzīvotību un ligzdošanas sekmes. Zināšanas, kuras iegūst, veicot ikgadējas uzskaites, palīdzot šīs sugas aizsardzības nodrošināšanā un veicinot korektu mežsaimnieciskās darbības plānošanu stārķu ligzdošanas teritoriju tuvumā.

Atšķirībā no baltā stārķa, melnajam stārķim raksturīgi dažādi mežu, izņemot priežu silu, biotopi, kuru tuvumā atrodas piemērotas barošanās vietas – upītes, strauti, bebru dīķi, zivju dīķi u.tml. vietas. Pārtiek no zivīm, kukaiņiem, abiniekiem, rāpuļiem un sīkiem zīdītājiem. Klusā vietā, lielā vecā kokā, galvenokārt ozolā vai priedē, tā apakšējos zaros melnais stārķis būvē lielu ligzdu, kuru izmanto daudzus gadus pēc kārtas. Melnais stārķis ir iekļauts aizsargājamo sugu sarakstā. Latvijā ligzdo no 750 – 900 pāriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti